Бурлачка - Нечуй-Левицький Іван Семенович (серия книг TXT) 📗
Михалчевський стривожився. Biн не знав, яка причина тих сліз, й тільки дивився розтривоженими очима на її заплакані очі.
А у садку тихо шуміла Боровиця, співали соловейки, аж садок розлягався; пишно блищав проти сонця зелений свіжий лист; тихо слалися тіні під кам’яними стінами на стежку.
- Не плачте, Василино, бо й мене жаль бере. Багато дівчат бачив я на своєму віку, та тільки без ваших брів та очей мені не жити на світі.
- Ат... що мені з тих брів, коли я гультяйка, бурлачка, та й годі,- сказала Василина, махнувши рукою.
Тим часом Марія, побалакавши з хлопцями, оглянулась назад: Івана й Василини не було, неначе вони провалились крізь землю. Марія вибігла на один камінь, глянула у долину на Боровицю й угляділа через дерево червону хустку, що манячіла далеченько над Боровицею. Вона побігла з пригорка, сміливо перескочила через Боровицю, вже і не пищала, й не ойкала, і пустилась стежечкою наздогінці. Михалчевський оглянувся й углядів Маріїну спідницю, що летіла за нею, неначе доганяла її.
- Марія доганяє нас,- тихо сказав Михалчевський і пішов хутчій вперед. Василина й собі похопилась, неначе хотіла втекти од Марії, а Марія не йшла, а бігла. Василина втерла сльози рукавом.
- Потривайте! Йване! Василино! Чого це ви так швидко йдете, неначе тікаєте або ховаєтесь од мене? - кричала Марія, наздоганяючи їх.
- Василино! Коли ви звете себе гультяйкою, то й покиньте гуляти й пити з бурлаками. П’ють же люди, а прийде час, то й перестають,- говорив Михалчевський, поспішаючи вперед.
- Хто його зна, коли той мій час прийде,- сказала Василина, втираючи сльози.
- Чи ви подуріли, чи вас гедзь напав?! Потривайте! - репетувала Марія й пустилась бігти.
- А бач, таки й догнала нас, хоч трохи й пробігалась,- сказав Михалчевський.
- А що, Йване, чи приніс нам хоч одного медяника? - крикнула Марія, торкнувши Михалчевського долонею по плечі.
Михалчевському було зовсім не до медяників. Він мовчав.
- Еге, Василино! Чи не од медяників ти оце плакала? - спитала Марія.- Гляди, лишень, Іване, не зводь з ума наших бурлачок, щоб часом бурлаки не поламали тобі ребер. Втікають од мене, неначе од чуми. Це диво, та й годі.
- На, Маріє, медяника та не плач,- сказав Михалчевський, осміхаючись, й з тими словами й справді витяг з кишені коника і подав Марії.
- Тільки одного коника й приніс? Та ще, може, на нас двох? - спитала Марія.
- А ти хотіла б бігати на парі? Побігай тим часом на одному верхи, може, в інший час швидше доженеш нас у садку,- сказав Михалчевський і з тими словами витяг кілька жмень горіхів й подав Марії й Василииі. Василина взяла горіхи й почала їх навіщось кусати. Вона навіть не вибирала й не їла зерен і викидала з рота зерна з лушпайками.
- Василино! Чого це в тебе такі червоні очі? Чого ти плакала? - спитала Марія у Василини,
Василина нічого не сказала, тільки рукою махнула. Марія задумалась; вона догадувалась, що між Іваном та Василиною щось було.
- Василино! Чого-бо ти плакала? Але яка ж ти потайна! В тебе нічого не випитаєш, А я ж розказала тобі за себе все дочиста: й кого кохала, й кому кохати присягалась,- лепетала Марія, трохи надувши губи,
- Та то, бач, Іван нарікає на те, що я п’ю та гуляю з бурлаками,- обізвалась Василина.
- А тобі, Іване, навіщо здалось знати, з ким ми п’ємо та гуляємо? Ти думаєш, я дуже сприяю бурлакам? Нехай мене поять та гостинці носять! Мені гостинці носить і той гарний панич-постригач, що ото зачіпав мене на стежці,- лепетала Марія.
Молодий Монтаг і справді носив гостинці, тільки не Марії, а Василині. Бідна Марія думала, що тільки для неї сонце гріє й місяць світить.
- Чого ми будемо тут плутатись по цьому садку. Ходім лучче на місто та погуляємо на музиках,- сказала Марія,- Як тільки я не між людьми, не в гурті, то мене зараз нудьга бере.
- Про мене, й ходім,- сказав Михалчевський.
Марія пішла вперед. Михалчевський з Василиною мовчки пішли слідком за нею. Михалчевському хотілось поговорити з Василиною, розпитати в неї за все, заглянути в її душу, та Марія стриміла перед ним, як той становий.
Вони вийшли з садка по кам’яних сходах й пішли на гору до церкви. Марія перша скочила через перелаз і од-бігла. Перелаз був високий. Поки Василина перелазила, Михалчевський встиг шеннути їй на вухо: «Як тільки надворі смеркне, я підійду під Маріїн двір. Чи вийдете до мене хоч на часину?»
- Добре, вийду,- тихесенько сказала Василина й скочила через перелаз.
Тільки що вони вийшли на місто, з однієї вулиці почулись музики. В Марії затанцювали очі. Навіть у Василини висохли сльози й у очах засвітилась веселість. З-за жидівської хати вийшла ніби весільна перезва. Серед ватаги бурлак йшли музики та душ з шість молодих бурлачок. Ватага простувала до оранди й на місті стрілась з Марією та Василиною.
- От бач, де вони! - гукнув з ватаги Мина до Марії та Василини.- А ми зумисне йшли проз ваш двір, щоб вас потягти на музики.
- Дурно заходив! Нас дома не було: задля тебе тепер нас нема дома,- залепетала Марія, поглядаючи на Михалчевського.
- А задля кого ж ви тепер дома? Може, задля того синього жупана,- гукнув нахабно Мина, поглядаючи на Михалчевського.
- Може, й для синього жупана,- дражнила Марія Мину.
- А тобі навіщо здався синій жупан? - спитав у Мини Михалчевський.
- На те, щоб він не топтав стежки до наших бурлачок. Буде з вас і ваших шляхтянок,- гордо сказав Мина.
- Бурлачки нічиї, хіба тільки свої,- сміючись, обізвався Михалчевський.
- Брешеш, шляхтичу, не свої, а наші,- чіплявся Мина, поглядаючи жадними очима на Василину.
- Хіба ти їх купив чи найняв за гроші? - спитав Михалчевський.
- Я їх не купив і не найняв, а так собі гуляю з ними. А як побачу тебе ще раз коло Василини, то так полатаю тобі ребра оцими кулаками, що ти й додому не дійдеш,- сказав опришкуватий Мина ще й показав Михалчевському два здорові кулаки.
- Дивись, які! Бачиш? Не шляхетські, а бурлацькі,- сміявся Мина, тикаючи здоровими кулаками Михалчевському в очі.- Як дам одного, то забудеш, кудою до Василини ходити.
- Поховай, парубче, свої кулаки у кишеню та понеси на снідання шинкареві. І в мене неабиякі! Ба! - промовив Михалчевський, показуючи кулаки, ще більші од Мининих.
- Дуже білі, шляхетські. Я оцими чорними бурлацькими як дам тобі стусана, то й юшкою вмиєшся,- сказав Мина, приступаючи до Михалчевського.
Ватага спинилась на місці. Музики перестали грати. Молодші бурлаки пороззявляли роти, поглядаючи на здорові, як довбні, кулаки. Василина злякалась, але не за Мину вона боялась, а за Михалчевського. Марія розсердилась: вона думала, що Мина ходить до неї, наймає музики для неї, а тут виявилось, що для Василини.
- Бурлако! Не лізь! Кажу тобі, не лізь! - крикнув Михалчевський й зблід на виду.
- Не зачіпай Василини! Не ходи з нею, бо я тебе вб’ю! - крикнув Мина й собі побілів, як крейда.
- Яке тобі діло до Василини? Тобі нечля гуляти з нею! Хіба вона твоя жінка, чи що? Хіба ти з нею стояв під вінцем? - кричав Михалчевський.
- А хоч би й не стояв, що тобі до того. Мої гроші, моя горілка - то й моя жінка,- крикнув гордо Мина,- я не роблю назря нічого; кому нечля, а мені чля.
- Твоя горілка, та не твоя жінка. То в тобі кричить вже горілка, а не ти сам. Як дам тобі кулаками, то витече горілка твоїми боками,- сказав Михалчевський, замірившись кулаком, неначе довбнею. Він побілів, як стіна, а губи стали неначе одморожені.
- Ану, ну! Тільки зачепи! Побачимо, хто кому виточить горілку через боки,- сказав Мина, піднявши вище голови здорового кулака, в котрому пальці чорніли, неначе паліччя на сухому дереві, а нігті синіли, неначе гладенький кремінь.
- Дай, боже, вам побитись, а нам подивитись,- сказав один парубок.
- Та починайте ж! От і поставали, піднявши кулаки,- сказав другий парубок.
Чотири страшні кулачища разом впали на плечі, як залізні молотки на ковадло. Двоє здорових грудей разом загуло, неначе бондар набивав разом двоє барил. Михалчевський телепнув Мину по щоці. Кров задзюрчала в Мини з носа й полилась по губах, по комірі й по сорочці. Обидва парубки обхопили один одного руками й почали борикатись. Курява піднялась з-під їхніх ніг, неначе там бились два роздратовані воли. То подавався назад Мина, то оступався Михалчевський; то обидва вони крутились кружком, неначе дві дівки крутились у метелиці, то ніби замирали на одному місці й тільки давили один другого з усієї сили. Здорові страшні Минині руки вп’ялися у синій жупан Михалчевського, як обценьки. Нігті на руках посиніли, як запечена кров. Михалчевського руки блищали на Мининій свиті, як залізо, побілене фарбою. Михалчевський щільно притулився до Мининих широких грудей, поклавши йому голову на широке плече. Він розтер своєю щокою кров на Миииному лиці й замазав собі щоку, комір, синій жупан і навіть волосся на одному виску. Коли це разом Михалчевський, трохи вищий за Мину, вхопив його обома руками, підкинув угору й посадив на землю. Вся ватага, що мовчки дивилась на борикання та войдування, кинулась обороняти Мину й вирвала його з рук в Михалчевського. Михалчевський встав, плюнув і пішов до оранди, щоб обмити замазане кров’ю лице. А Мина схопився, став на одному місці й ніяк не міг перевести духу, тільки дивився чогось на оранду, витріщивши очі, неначе вглядів на оранді якесь диво.