Добри поличби - Пратчетт Терри Дэвид Джон (е книги .txt) 📗
— Тука съм, хора — подвикна той.
— Искаме да си кажем някоя дума с тебе — обади се Лигур (с тон, предназначен да намекне, че „дума“ в случая е синоним на „ужасяващо болезнена вечност“) и трътлестият демон бутна вратата.
Кофата се люшна и се нахлупи право върху главата му.
Пуснете бучка натрий във вода. Наблюдавайте я как пламти, гори и се върти като пощуряла, искри и цвърти. И това беше същото, ама по-гадно.
Демонът се белеше, пламтеше и пърхаше. От него излизаше мазен кафяв дим, а той пищеше ли, пищеше. После се сгърчи, нагъна се и онова, което бе останало от него, остана да блещука сред изгорелия, почернял кръг на килима. Приличаше на шепа смлени плужеци.
— Здрасти — подхвърли Кроули на Хастур, който вървеше подир Лигур и за зла беда само беше опръскан.
Има неща немислими; дори и демоните не биха повярвали, че има бездни, в които други демони са способни да пропаднат.
— … Светена вода. Копеле гадно — изруга Хастур. — Копеле гадно недно. Той никога нищичко не ти е правил.
— Досега — поправи го Кроули, който се чувстваше малко по-спокойно сега, когато шансовете бяха почти равни. Почти, ала все още не бяха равни, хич, ама хич не бяха равни. Хастур беше херцог Адски. Кроули даже местен съветник не беше.
— Твоята съдба злочеста майки шепнешком в мрака ще разказват рожби си да плашат — произнесе Хастур и после се усети, че езикът на Ада не звучеше кой знае колко уместно в случая. — Ш’та турят при проклетите чистачки, пич — додаде той.
Кроули вдигна зелената пластмасова пръскалка и я разбълника заплашително.
— Махай се! — Чу, че телефонът на долния етаж звъни. Четири пъти, после секретарят се включи. Позачуди се смътно кой ли се обажда.
— Не ме плаши — отвърна Хастур. Наблюдаваше как една водна капчица се процеди през чучура и бавно се застича по пластмасовия контейнер към ръката на Кроули.
— Знаеш ли какво е това? — попита Кроули. — Това е пръскалка за растения „Сейнсбърис“, най-евтината и ефикасна пръскалка в света. Изстрелва във въздуха тънка струйка вода. Има ли нужда да ти обяснявам какво има вътре? То може да те превърне в онова там — той посочи гадостта на килима. — А сега си върви.
Тогава капчицата, стичаща се по пръскалката, стигна до свитите пръсти на Кроули и спря.
— Блъфираш — рече Хастур.
— Може и така да е — отвърна Кроули с тон, от който се надяваше съвсем ясно да си личи, че блъфът е последното, за което си мисли. — А може и да не е. Ти късметлия ли си, как мислиш?
Хастур направи жест. Пластмасовата круша се разпадна като оризова хартия. Водата се плисна по бюрото на Кроули и заля целия му костюм.
— Да — рече Хастур. А после се усмихна. Зъбите му бяха твърде остри, а езикът му трепкаше между тях. — А ти?
Кроули не отвърна нищо. План А беше сработил. План Б се беше провалил. Всичко зависеше от План В, но съществуваше една спънка: той дори и до Б не беше стигнал в планирането.
— Тъй че — изсъска Хастур — време е за тръгване, Кроули.
— Според мен ти трябва да знаеш нещо — Кроули се опитваше да печели време.
— И какво е то? — усмихна се Хастур.
И тогава телефонът на бюрото на Кроули иззвъня.
Демонът го вдигна, като предупреди Хастур:
— Не мърдай. Трябва да узнаеш нещо много важно, съвсем сериозно ти говоря. Ало?
— Кхъм — рече Кроули. А после додаде: — Тцъ. Едно старо приятелче е тук при мене.
Азирафел му затвори. Кроули се зачуди какво ли искаше ангелът.
И изведнъж план В се появи в главата му. Той не затвори слушалката. Вместо това каза:
— Добре, Хастур. Издържа изпитанието. Готов си да влезеш в играта с едрите риби.
— Ти да не си полудял?
— Хич даже. Не разбираш ли? Това беше изпитание. Господарите на Ада трябваше да разберат дали си надежден, преди да те назначат за командир на Легионите на Прокълнатите в предстоящата Война.
— Кроули, ти или лъжеш, или си луд, или пък може би и двете — рече Хастур, но увереността му беше поразклатена.
Само за миг той се беше замислил над тази възможност — и тъкмо тук го бе спипал Кроули. Беше просто възможно Адът да го изпитва. Този Кроули беше нещо повече, отколкото изглеждаше. Хастур беше параноик, което, като живееш в Ада, е просто разумна реакция на добро приспособяване — там наистина всеки те дебнеше да те сгащи.
Кроули започна да набира някакъв номер.
— Всичко е наред, херцоже Хастур. Не бих очаквал да повярваш на мен — призна си той. — Но защо не се обадим на Съвета на Мрака…? Сигурен съм, че те могат да те убедят.
Телефонът, който беше набрал, щракна и започна да звъни.
— Чао, тъпако — рече Кроули. И изчезна.
След мъъъничка частичка от секундата и Хастур вече го нямаше.
С годините са се натрупали огромен брой теологични човекочасове, прекарани в спорове по прочутия въпрос:
Колко ангела могат да танцуват на върха на една игла?
За да се стигне до отговор, трябва да се вземат под внимание следните факти:
Първо, ангелите просто не танцуват. Това е една от отличителните им характеристики като ангели. Те могат да слушат с наслада и разбиране Музиката на сферите, но никак не ги сърби да скочат и да почнат да се кълчат в ритъм с нея. Така че нито един.
Най-малкото — почти нито един. Азирафел се беше научил да танцува гавот в един дискретен джентълменски клуб на „Портланд плейс“ в края на 1880-та и макар в началото да разбираше от това колкото патка от банково дело, след време доста надобря и му беше мъчничко, когато няколко десетилетия по-късно гавотът завинаги излезе от мода.
Така че, при положение че танцът е гавот и при положение че се намери подходящ партньор (който заради спора също може да танцува едновременно и гавот, и на върха на игла), отговорът е един — ни повече, ни по-малко.
Сега пък може да попитате колко демона могат да танцуват на върха на една игла. В края на краищата от един сой са с ангелите. И поне танцуват 45.
Та като поставите нещата по тоя начин, отговорът е всъщност бая, при положение че зарежат физическите си тела, което за демона е фасулска работа. Физиката не ограничава демоните. Погледнато от широка перспектива, Вселената е просто нещо мъничко и кръгличко като ония пълни с вода топки, дето, като ги разклатиш, вътре се извива снежна буря 46. Но погледнато съвсем отблизо, единственият проблем с танцуването на върха на игла са тия огромни трапове между електроните.
За онези от ангелски сой или демонска порода размерът, формата и съставът са просто опции.
Кроули в момента пътува с невероятна скорост по един телефонен кабел.
ДРЪН.
Кроули мина през две телефонни централи със скорост частица (много достойна) от скоростта на светлината. Хастур го следваше плътно — на десет-дванайсет сантиметра, — но при тези им размери това дава на Кроули много удобна преднина. Която, разбира се, ще се стопи, изскочеше ли от другия край.
Бяха твърде малки, че да възпроизвеждат звуци, но за демоните звуците не са задължителни, за да си общуват. Чуваше как Хастур врещи подире му:
— Копеле недно! Ще те пипна. Не можеш ми избяга!
ДРЪН.
— Където излезеш и ти, ще изляза и аз! Няма да ми се измъкнеш!
Кроули бе изминал над трийсет километра кабел за по-малко от секунда.
Хастур го следваше по петите. Кроули трябваше много много внимателно да прецени момента.
ДРЪН.
Третото иззвъняване. Е, помисли си Кроули, нищото иде.
Спря внезапно и видя как Хастур се стрелна край него. Хастур се обърна и…
ДРЪН.
Кроули се стрелна по кабела, мина през пластмасовото покритие и се материализира в цял ръст, съвсем без дъх останал, в своя хол.
Щрак.
Лентата за записване на телефонния секретар се завъртя. Последва сигнал и щом лентата за съобщения се превъртя, от говорителя след сигнала се разнесе писък: „Да! Какво?!… Ах ти, змия проклета!“