Mybrary.info
mybrary.info » Книги » Проза » Классическая проза » Три долі - Вовчок Марко (первая книга TXT) 📗

Три долі - Вовчок Марко (первая книга TXT) 📗

Тут можно читать бесплатно Три долі - Вовчок Марко (первая книга TXT) 📗. Жанр: Классическая проза. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и SMS на сайте mybrary.info (MYBRARY) или прочесть краткое содержание, предисловие (аннотацию), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Перейти на страницу:

- Та се то­бi так, Кат­ре, а ме­нi, доч­цi…

- Говори! Хi­ба я то­бi вi­ри пiй­му, що ти з своєї охо­ти усе на вго­ду їй ро­биш? Во­на ж та­ка над­то вже но­ров­ли­ва!

- Коли, прав­да, що й по­су­мую; а все луч­че, як я її втi­шу…

- З та­кою втi­хою я б у до­мо­ви­ну ра­да. Ще дасть те­бе за­мiж за яко­гось гай­да­ма­ку ста­ро­го, - ось по­ба­чиш, ко­ли не вiд­дасть!.. Ох, Ма­ру­сеч­ко ми­ла! Ма­ру­сеч­ко лю­ба! Бiд­на ж твоя го­ло­вонька!

- Отсе, - смiється Ма­ру­ся, - ся Кат­ря то заз­да­ле­гiдь ме­не оп­ла­кує!

Катря вже i са­ма смiється.

- А так, так, - ка­же, - знай же ме­не, щи­ру при­ятельку!

- Катре, - по­пи­та­ла я в неї, - а як те­бе батько вiд­дасть за то­го, мов­ля­ла, гай­да­ма­ку?

- Хiба ж я пi­ду? Я зро­ду не пi­ду!

- А як батько при­си­лує?

- Мене? Ме­не при­си­лує? - пок­рик­ну­ла, по­чер­во­нi­ла по са­ме во­лос­ся. - Я са­ма батько­ва доч­ка!

- Ну вже, ну! Го­дi то­бi! Са­ма на се­бе ли­ха не зак­ли­кай.

- Ви усi ме­не тим ли­хом стра­хаєте, як вов­ком! Мо­же, й є во­но десь у лi­сi, а мо­же, й не­ма! Те­пер в ме­не те стоїть за ли­хо пе­ку­че, що ме­нi сло­ва про­мо­ви­ти не вiльно при бать­ку: тiльки на­ме­нусь, усi мор­га­ють i ки­ва­ють, що тре­ба ме­нi за язик вку­си­ти­ся! Та ко­лись-та­ки я з ба­теньком по­го­мо­ню!

Ми то­го ду­же бо­яли­ся, роз­мо­ви тiї. Вже як бу­ло ма­ти спою Кат­рю вмов­ляє, як про­хає:

- Доню моя, до­ню! Ша­нуй­ся, го­луб­ко, ша­нуй батька. Не вра­зи ти йо­го яким сло­вом або пог­ля­дом пус­тим, - слу­хай по­кiр­ли­во!

Катря ма­те­рi обi­цяє вже, а ско­ро батько у чо­му їй на пе­реш­ко­дi ста­не - чи там у яр­мар­ку не зве­лить ку­пу­ва­ти якої оде­жи­ни, чи во­за не дасть поїха­ти ку­ди - вже Кат­ря про­сить на­зад своєї обi­цян­ки. "Я ска­жу та­то­вi, ма­мо! Я та­та ще пос­пи­таю, ма­мо!.." - i вже го­нить по ха­тi, вже розчервонiла­ся, ­роз­го­рi­ла­ся, вже в очах сльози… Ма­ти, бу­ло, її за ру­ку з ха­ти ви­ве­дуть. Кат­ря ду­же ма­тiр лю­би­ла, - для ма­те­рi вже тер­пi­ла, її слу­ха­ючи.

III

Вiддавала од­на Бу­ла­хо­ва ро­дич­ка доч­ку за­мiж. Мо­ло­да з ба­га­тої сiм'ї бу­ла, i буч­не ве­сiл­ля справ­ля­ли.

Ми со­бi на те ве­сiл­ля при­би­раємо­ся, трой­ко нас вкуп­цi з Ма­ру­сею.

Ще ко­ли по­ча­ли до нас убi­гать дiв­ча­та, то од­на, то дру­га - за те ве­сiл­ля го­мо­нi­ти: i ко­го до­жи­да­ють там, i яко­го лю­дей та­меч­ки зап­ро­ше­но.

Молода у дру­ге се­ло вiд­да­ва­лась, у Люб­чи­ки, - од на­шої сло­бо­ди те се­ло не­да­леч­ка - на го­ди­ну мiс­ця хо­ди, - то звiд­ти, сла­ви­ли, усi бу­дуть, а що вже дiв­ча­та та па­руб­ки люб­чiвськi, то не­од­мiн­но, - хi­ба б не до­жив кот­рий, то з до­мовини не прий­де. Отеє ж бу­ло на­шi дiв­ча­та тiльки оха­ють роз­ка­зу­ючи та аж за го­ло­ву бе­руться, що яке-то вже те ве­сiл­ля бу­де пиш­не, та люд­не, та ба­га­те.

I прой­шла ще чут­ка та­ка мiж на­ми, що бу­де який­сь ро­дич мо­ло­до­го, який­сь ко­зак Чай­чен­ко, та та­кий вже хоро­ший, та та­кий вже гар­ний - i не ска­за­ти, i не спи­са­ти!

- А хто з вас йо­го ба­чив? - пи­та дiв­чат Кат­ря.

- Олена Чу­гаївна ба­чи­ла, як iз церк­ви йшла, - аж зiт­хає, як зга­дає. Да Ма­ру­ся, здається, тож ба­чи­ла? - го­во­рять.

- Марусе! - крик­не Кат­ря, - ти ба­чи­ла?.. А мов­чить!.. Ко­ли ж се ти йо­го ба­чи­ла?

- Як бу­ла з ма­мою у Люб­чи­ках на ве­сiл­лi, - то­дi ба­чи­ла, - од­мо­ви­ла Ма­ру­ся.

- Ну, хо­ро­ший же вiн справ­дi? Якi очi? Якi бро­ви?

- Вiн чор­ня­вий.

- Чи iз то­бою роз­мов­ляв? Що го­во­рив вiн то­бi? Чи ввiчли­вий, чи вiн гор­дий?.. А до ко­го бiльш гор­нув­ся вiн?

- Годi-бо вам, дiв­ча­та, го­дi! - го­во­рить Ма­ру­ся.

- Розкажи, роз­ка­жи, та роз­ка­жи усе! Ос­ту­пи­ли її, схо­пи­ли - не пус­ка­ють.

- Що ж маю вам роз­ка­зу­ва­ти?

- Який вiн, - чи ввiч­ли­вий, го­вiр­кий?

- Вiн ввiч­ли­вий i не ду­же го­вiр­кий.

- I тро­хи не гор­дий?

- Не знаю.

Да пи­тан­ня Ма­ру­сi за пи­тан­ням, та пи­та­ють кож­не по де­сяти раз, по­ки аж Ма­ру­ся до­до­му пiш­ла.

Не бу­ло дiв­ча­там вга­ву: Чай­чен­ко - як на мис­лi, як на язи­цi; да­лi вже так ста­ло, що тiльки й мо­ви, що про йо­го: та як на ве­сiл­ля прий­де, та як йо­го по­ба­чать. Од­на довiда­лась, що в йо­го є ма­ти ста­ра; дру­га пле­ще, що вiн хо­че у Люб­чи­ках осе­ли­тись - ха­ту со­бi там цi­нує; тре­тя знов ви­лi­та на ву­ли­цю, як го­ро­бець iз стрi­хи: "Чай­чен­ка Яко­вом зо­вуть!"; чет­вер­та знов, про­чу­ла, що в йо­го на ру­цi та­кий перс­тень, та­кий!.. Та жод­на без по­вiс­тi не прий­де.

- Дiвчаточка мої, го­лу­боч­ки! Гля­дiть ли­шень не пере­хвалiть йо­го, - смiється Кат­ря дiв­ча­там: - слав­нi буб­ни за го­рами, а зблизька - шку­ра­тя­нi!

- Ну, ось вже ве­сiл­ля не­да­леч­ке, - по­ба­чи­мо, - гу­дуть дiв­чата: - вже до­вi­даємось дiй­сне, вже по­ба­чи­мо йо­го - який.

- Та дай же вам бо­же! А то вже вiн тро­хи й она­вiс­нiв ме­нi: тiльки й мо­ви, що вiн, тiльки й ду­мок!.. на­до­ку­чи­ло!

Дождались дiв­ча­та: вi­та­ють на дi­вич-ве­чiр; вi­та­ють на ве­сiл­ля.

Ми уб­ра­лись, вквiт­ча­лись, бi­жи­мо смi­ючи­ся, го­во­ря­чи з Кат­рею. Ма­ру­ся чо­гось за­ду­ма­на. А ми, ка­жу, смiємось з Ка­трею, жар­туємо. I про то­го ж та­ки Чай­чен­ка пра­ви­ли, що, мо­же, та­кий вiн, що й пог­ля­дом дiв­чат по­би­ває.

- Та чо­му от­се Ма­ру­ся нам не ска­же нi­чо­го? Ска­жи ж бо, Ма­ру­се! - го­во­рить Кат­ря, - а то на­че для се­бе хо­ваєш…

- I справ­дi, чом та­ки не ска­жеш ла­дом, Ма­ру­се? - оз­ва­лась i я до неї.

- Та що я маю ка­за­ти?

- Який вiн?

- Молодий, чор­ня­вий…

- Отеє i всього! - смiється Кат­ря. - Чи ма­ло ж по свi­ту тих мо­ло­дих i чор­ня­вих! Як же йо­го мiж ни­ми впiз­на­ти?.. Як на те ж люб­чівськi па­руб­ки усе чор­ня­вi… Як йо­го пiз­на­ти? А мо­же, в йо­го на чо­лi - мi­сяць, а на по­ти­ли­цi зо­рi ся­ють?

Ото ж лю­дей на ули­цi i ко­ло ха­ти - нi­де й гол­ки встроми­ти. Якось ми про­би­ли­ся, увiй­шли. Тут - на­шi дiв­ча­та, чу­жi дiв­ча­та, вi­таємось, пи­таємось, - з мо­ло­дою слов­це перемо­вили…

Заграли му­зи­ки, по­си­па­ли дiв­ча­та у двiр. А у дво­рi па­рубкiв - стi­ною сто­ять! Да то са­мих нез­на­ко­мих, чу­жих. I де не обер­неш­ся - все на те­бе нез­на­ко­мi очi блис­ко­тять…

"Де ж отой Чай­чен­ко, - ду­маю со­бi, - отой вслав­ле­ний?" Та й див­люсь ниш­ком, чи не пiз­наю йо­го де, - ко­ли чую: "Ой ме­нi ли­шеч­ко!" - жах­ну­ла­ся Кат­ря обiк ме­не. Ог­ля­нусь я: "Що то­бi?" Во­на стоїть от як би во­на, без гад­ки й дум­ки, ра­зом пе­ред яким ди­вом опи­ни­ла­ся - так то во­на сто­яла, ди­ви­лась ку­дись… Я со­бi ту­ди зир­ну­ла: мiж па­руб­ка­ми ви­сокий, став­ний, чор­ня­вий ко­зак у чор­нiй сви­тi, у чор­но­му шов­ко­во­му по­ясi… За­ди­ви­лась i я на йо­го… Тро­хи схаме­нувшись, пи­таю:

- Чи ти не знаєш, Кат­ре, хто се та­кий?

- Не знаю… не знаю…

- Чи не Чай­чен­ко!

- Нi… мо­же… не знаю…

Я до Ма­ру­сi, най­шла її; во­на за­ду­ма­лась - не пог­ля­не…

- Марусе! - кли­чу: - хто се стоїть он та­меч­ки? Чай­чен­ко?

- Вiн, - ка­же.

"Що ж то за кра­са! Що то за па­ру­бок!" - ше­по­тять дiв­ча­та мiж со­бою.

Маруся тiльки пог­ля­ну­ла у той бiк, де вiн сто­яв.

- Чи ж то­бi не до спо­до­би? - пи­таю.

- Хороший, - про­мо­ви­ла сти­ха.

- А що вже Кат­ря, - го­во­рю Ма­ру­сi, - то, на­дiй­сь, доб­ром та­ки у йо­му за­ко­ха­лась!

А Ма­ру­ся ме­нi так-то вже по­важ­но ви­мов­ляє: "Ти, се­стрице, ко­хан­ням не жар­туй!" - от, мов, во­на во­рож­ка ста­ра, або­що.

- Ну, доб­ре, - ка­жу, - iди ближ­че, са­ма по­ди­ви­ся, де тут в ли­ха жар­ти? - Взя­ла її за ру­ку, при­тяг­ла до Кат­рi.

- Катре! - поч­ну, а Кат­ря як стис­не ме­нi ру­ку.

Перейти на страницу:

Вовчок Марко читать все книги автора по порядку

Вовчок Марко - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mybrary.info.


Три долі отзывы

Отзывы читателей о книге Три долі, автор: Вовчок Марко. Читайте комментарии и мнения людей о произведении.


Уважаемые читатели и просто посетители нашей библиотеки! Просим Вас придерживаться определенных правил при комментировании литературных произведений.

  • 1. Просьба отказаться от дискриминационных высказываний. Мы защищаем право наших читателей свободно выражать свою точку зрения. Вместе с тем мы не терпим агрессии. На сайте запрещено оставлять комментарий, который содержит унизительные высказывания или призывы к насилию по отношению к отдельным лицам или группам людей на основании их расы, этнического происхождения, вероисповедания, недееспособности, пола, возраста, статуса ветерана, касты или сексуальной ориентации.
  • 2. Просьба отказаться от оскорблений, угроз и запугиваний.
  • 3. Просьба отказаться от нецензурной лексики.
  • 4. Просьба вести себя максимально корректно как по отношению к авторам, так и по отношению к другим читателям и их комментариям.

Надеемся на Ваше понимание и благоразумие. С уважением, администратор mybrary.info.


Прокомментировать
Подтвердите что вы не робот:*