Mybrary.info
mybrary.info » Книги » Документальная литература » Публицистика » Історія польсько-українських конфліктів т.1 - Сивіцький Микола (бесплатные онлайн книги читаем полные версии .TXT) 📗

Історія польсько-українських конфліктів т.1 - Сивіцький Микола (бесплатные онлайн книги читаем полные версии .TXT) 📗

Тут можно читать бесплатно Історія польсько-українських конфліктів т.1 - Сивіцький Микола (бесплатные онлайн книги читаем полные версии .TXT) 📗. Жанр: Публицистика. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и SMS на сайте mybrary.info (MYBRARY) или прочесть краткое содержание, предисловие (аннотацию), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Перейти на страницу:

4) (…) На вишкіл польських домашніх служниць буде звернена особлива увага, оскільки в останні роки ця галузь праці зазнала значної українізації: у поточному році будуть організовані курси для домашніх робітниць у Львові; в разі потреби фонд працівників надасть фінансову допомогу таким самим курсам в інших міських осередках Східної Малопольщі. (…)

2. У галузі колективного й індивідуального радіофікування польських населених пунктів, особливо сільських, перш за все розкиданих серед переважаючого кількісно українсько-руського населення:

1. Міністерство пошти і телеграфу для забезпечення гуртків і клубів громадських організацій радіоприймачами безплатно передає 100 лампових приймачів у поточному бюджетному році і 400 у 1939/40 бюджетному році, а також поставить за цей час 500 на пільгових умовах за 50 % вартості;

2. у другій половині 1940 року Міністерство пошти і телеграфу введе в дію нову радіостанцію у Станіславі потужністю 12 kW з можливістю перебудови до 30 kW;

3. Міністерство транспорту буде намагатись, щоб якнайбільша кількість залізничних станцій (у залах очікування і буфетах) мала радіоприймачі з гучномовцями: за вибір станції відповідальними є чергові по станції.

III. Для забезпечення релігійно-віросповідальних потреб населення польського або польського походження польська політика щодо віросповідань буде керуватись такими рекомендаціями: 1. Відносно Католицького Костелу латинського обряду відбудеться:

1) посилення костельно-ієрархічної організації і мережі осередків цього обряду, а саме: а) у 1939 році буде заснована і організована нова єпархія латинського обряду у Станіславі, б) після заміщення посади цієї єпархії Міністерство у справах релігійних віросповідань і публічної просвіти звернеться до Ватикану щодо заміщення єпископа-суфрагана з перебуванням у Тернополі, в) від 1 квітня ц. р. Міністерство релігійних віросповідань і публічної просвіти визначить для Східної Малопольщі включно з Лемківщиною 34 посади пробощів і 15 вікаріально-ректорських посад;

2) зміцнення кадрового складу латинського кліру шляхом: а) переведення на цю територію ксьондзів (монахів) з інших єпархій (архієпископ Твардовський дав згоду на прийом ксьондзів і монахів з інших єпархій, які звернуться до нього. Міністерство РВіПО найближчим часом проведе відповідні розмови з відповідними керівниками орденів); б) пробудження серед польської молоді також з інших територій зацікавлення потребою поширення польської культури у Східній Малопольщі, у т. ч. посилення кадрового складу кліру приходом нових сил. (…); в) збільшення кількості посад для випускників семінарій. У поточному році буде збільшено кількість посад для випускників латинських семінарій на цій території на 43;

3) убезпечування «латинників» (поляків римо-католиків, які вживають руську мову у спілкуванні, і національно несвідомих) від українізації і експансії греко-католицького кліру через: а) збільшення кількості осередків латинського обряду, б) співпрацю державної влади з латинським кліром у галузі врегулювання проблеми так званого викрадення душ, в) відповідне втручання державної влади у боротьбу з надуживанням греко-католицького кліру:

Пан. міністр юстиції розішле до всіх відповідних прокурорів обіжник, відповідно до якого в процесах проти священиків греко-католицького визнання, які винні щодо українізації прізвищ або самовільно змінювали обряд поляків, прокурори зобов'язані визначати суворе й ефективне покарання, а у випадку потреби для досягнення правильного вироку використовувати всі передбачені законом можливості апеляції; цей же обіжник рекомендуватиме, щоб вироки у цих справах виконувались без зволікання і зі всією суворістю закону

2. Відносно греко-католицької церкви відбудеться:

1) захист польського населення від українізаційних намагань греко-католицької церкви;

2) докладання всіх зусиль, щоб поляки греко-католики мали гарантовану духовну опіку священиків польської національності, які б використовували польську мову при проголошенні проповідей, навчанні релігії, у релігійних виданнях і т. п.;

3) створення можливості вступу до духовних семінарій греко-католицького обряду кандидатів польської національності; Міністерство релігійних віросповідань і публічної освіти вивчить також можливість використання для духівницької праці серед польського населення греко-католицького обряду польських ксьондзів латинського обряду, які б «ad hoc» перейшли у греко-католицький обряд.

3. Стосовно православних відділень на території Східної Малопольщі Міністерство РВіПО розгляне справу визнання цих відділень при встановленні загальної кількості православних відділень на території всієї Польщі на виконання статті 83 Декрету про ставлення держави до Польської автокефальної православної церкви залежно від лояльності певних православних священиків, припинення русифікаційної акції і від рівня відповідності положенням державної національної політики.

IV. Фонди на громадські цілі.

1. На суспільні цілі, зв'язані з акцією у галузі зміцнення польського елементу у Східній Малопольщі (фінансова допомога для ТСЛ, допомога у будівництві народних домів, костелів та католицьких каплиць латинського обряду і т. п.), у сфері суспільно-культурних справ буде створено фонд культурно-суспільної допомоги з дотацій державних банків та інших публічних та приватних інституцій; статут цього фонду буде розроблений президією Ради Міністрів у погодженні з Міністерством фінансів і Міністерством внутрішніх справ.

2. Фонд праці з кредитів на культурно-освітні акції у трьох південно-східних воєводствах надасть фінансову допомогу для Товариства народної школи та інших культурно-освітніх осередків: у бюджетному році 1939/40 — 50 000 злотих, у бюджетному році 1940/41 — по 65 000 злотих; на такі самі чи подібні цілі з бюджету Міністерства суспільної опіки будуть надані дотації для Східної Малопольщі: у бюджетному році 1939/40 — 29 500 злотих, у бюджетному році 1940/41 — 33 000 злотих, а в бюджетному році 1941/42 — 36 000 злотих; передбачені для цих воєводств квоти після вивчення пропозицій з місцевості можуть бути збільшені; з цього ж бюджету на народні доми ТСЛ і Стрілецького Союзу у Львівському воєводстві у поточному бюджетному році буде надана додаткова дотація у розмірі 100 000 злотих: Крім того, Фонд праці з сум, призначених у 1939/40 році на працевлаштування безробітних працівників розумової праці на території 3 південно-східних воєводств у квоті 400 000 злотих, буде намагатись враховувати перш за все потреби польських товариств та інституцій, які своєю діяльністю спричинились до зміцнення польського елементу на цій території (у тому числі ТСЛ, акція серед сільської шляхти і т. п.).

3. Відповідні міністерства звернуть пильну увагу на належне використання фінансових джерел фундацій, які існують на території Східної Малопольщі, під кутом зору культурно-громадських потреб польського населення.

Б) У галузі економічних справ:

І. Акція, що має за мету економічне зміцнення польського елементу у Східній Малопольщі, спирається з економічної точки зору на такі принципи:

1) повинні бути створені, наскільки можливо, найкращі умови економічної праці для тих об'єднань і осередків, які, спираючись перш за все на здорову ініціативу і власні зусилля, намагаються зміцнити польськість на цьому терені, 2) допомога самаритансько-дотаційного характеру для економічних одиниць може швидше спричинитися до послаблення динамічності польського елементу і втрати витрачених ресурсів, 3) у всіх інвестиційних заходах уряду і допомозі для громадськості Східної Малопольщі належить враховувати необхідність зміцнення національних польських зон, і перш за все на лінії Перемишль-Львів-Тернопіль-Заліщики, Львів-Нафтовий басейн-Турка і Станіслав-Тлумач-Ворохта. (…)

III. Інвестиції.

(…) Запланована меліорація у більшості випадків буде виконана на територіях, які заселяють поляки; у Львівському воєводстві, де кредити на меліорацію становлять без кредитів з Державного сільськогосподарського банку 2 555 000 злотих, на роботи у польських округах припадає близько 70 %. (…) Дотації на побудову колодязів, осередків здоров'я, пляжів і басейнів тощо будуть призначені головним чином для повітів, які входять до складу так званих «польських артерій», і для місцевостей з оздоровчим або туристичним значенням. (…)

Перейти на страницу:

Сивіцький Микола читать все книги автора по порядку

Сивіцький Микола - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mybrary.info.


Історія польсько-українських конфліктів т.1 отзывы

Отзывы читателей о книге Історія польсько-українських конфліктів т.1, автор: Сивіцький Микола. Читайте комментарии и мнения людей о произведении.


Уважаемые читатели и просто посетители нашей библиотеки! Просим Вас придерживаться определенных правил при комментировании литературных произведений.

  • 1. Просьба отказаться от дискриминационных высказываний. Мы защищаем право наших читателей свободно выражать свою точку зрения. Вместе с тем мы не терпим агрессии. На сайте запрещено оставлять комментарий, который содержит унизительные высказывания или призывы к насилию по отношению к отдельным лицам или группам людей на основании их расы, этнического происхождения, вероисповедания, недееспособности, пола, возраста, статуса ветерана, касты или сексуальной ориентации.
  • 2. Просьба отказаться от оскорблений, угроз и запугиваний.
  • 3. Просьба отказаться от нецензурной лексики.
  • 4. Просьба вести себя максимально корректно как по отношению к авторам, так и по отношению к другим читателям и их комментариям.

Надеемся на Ваше понимание и благоразумие. С уважением, администратор mybrary.info.


Прокомментировать
Подтвердите что вы не робот:*