Без дозволу на розслідування - Тимчук Віктор (лучшие книги читать онлайн бесплатно .TXT) 📗
—Лежи, Майко, лежи, обчикрижу—і полегшає,— лагідно промовляла. — В такому кожусі і сам чорт спариться. Ну-ну, потерпи.
У відповідь щось стогнало і тихо мекало. Я скочив через перелаз і наблизився до тітки. Вона стригла козу.
—Бог на поміч!
—Ой!.. — стрепенулась і оглянулась на мене, весело відказала: — Спасибі. Бог допоможе, як сліпому окуляри.
Я посміхнувся дотепній приказці й присів поруч. Коза блимала розумними рожевими очима, потяглася писком й обнюхала мої руки. Тітка стригла її великими ножицями і жужми білої вовни запихала в торбу. Нараз із вирізу її квітчастої кофти вислизнув на чорному шнуркові маленький, з дитячу долоньку, образок Ісуса Христа. Я такого ніде не бачив. І, мабуть, старий, бо потемнілий, напевне, ще її предків.
—Цікавий у вас образок, — зауважив.
—Це моєї бабуні, — сказала тітка. — 3 святої Лаври принесла. Два таких було. Одного дала синові, Петрові, коли йшов на війну. Він йому, шибеник, очі повибирав, — сумно посміхнулась.
—Навіщо?
—Щоб не бачила бозя, як брав хліб із мисника. Тоді голодний випав рік... А ви не тутешні? — сховала образок під кофту.
—Ні, з міста.
—Я ж бачу, що не березівський,— стрельнула на мене меткими очима і далі ні про що не питала.
Я нишком придивлявся до жінки. Округле лице, контури губ і брів свідчили, що вона мати Петра Карпаня. Навіть погляд смішливий, очевидно, ніколи не занепадала духом. І згадала сина Петра... Тї коричневі пальці спритно орудували ножицями, що погрозливо клацали, стинаючи віхті вовни. Коза дрібно тремтіла, але лежала сумирно і пантрувала рожевим оком кожен порух своєї господині.
—Ох і балакучий ви,— покепкувала тітка.— То з чим прийшли?
—Мені б поговорити з вами... про сина.
—Про мого Петра? — здивовано-вражено дивилась на мене, і коза, скориставшись з моменту, скочила й сховалась у хлівці. — Мо', щось про нього чули? Хто ви? Звідки? — сперлася рукою на землю, щоб утриматись, не сісти на спориш.
Я допоміг їй встати — вона виявилась маленькою жінкою, мені до підборіддя.
—Не хвилюйтесь, я з міліції, інспектор, — мовив якомога привітніше і підвів її до хати.
Тітка сіла на призьбу, зажурено похилила голову, враз постарівши на кілька років. Руки безживно звисали долу, і забуті ножиці, тримаючись на пальцях, хижо, мов якась тварина, роззявили пащу. Тітка мовчала, напевне, згадувала свого сина, а я стовбичив перед нею, почуваючись так, наче пришелець з гіркого минулого.
—Тоді приходив літній чоловік і теж питав, — заговорила ніби сама до себе і тяжко зітхнула. — Гай-гай, скільки збігло літ, — звела на мене зажурені, стомлені очі, з надією запитала: — І ви нічого не знаєте?
Я заперечно похитав головою.
—Коли б отримала похоронку, було б спокійніше, а то—пропав безвісти. їхав додому і пропав. Хіба може зникнути безслідно людина? — Кінчиком хустки витерла очі, і від того поруху ножиці сповзли з пальців правої руки, глухо дзенькнули, впавши на землю.
—Усе траплялося на війні. А ви після того не отримували листів од його товаришів?
—Може, хто й писав, не пам'ятаю. А тепер я зовсім одна, як перст. Хоч би онука залишилась, та не встиг оженитись, — вона скорботно підібрала губи, стисла їх, щоб не заплакати, а я втупився у ножиці.
—Замрики далеко від вас живуть?
—Через два кутки. Їх Северин теж, як і мій Петро, пропав безвісти.
—А що вони за люди?
—Богомільні дуже. Якісь... ці, що по суботах моляться, — сказала з осудом, — їм байдуже, що рідне дитя загинуло. Все одно торочать: пішов супроти бога — бог і покарав. А їх, вовкулаків, дідько не бере.
ІЦо мене цікавило, дізнався: листів у Карпань не виявилося, з яких я міг би дещо довідатись. Обірвалася сподівана ниточка. Залишились Замрики. Як до них підступити? Я не стикався з адвентистами.
—Збираєтесь до Замриків? — здогадалась тітка.
—Еге.
—Вони нічого не скажуть. Краще розшукайте Дениса Горжія. Він служив разом із Северином.
—Як-як? — не повірив власним вухам.
—Денис Горжій, він розповість, — вона підняла ножиці й важко звелася. — Майко, га, Майко, ану виходь! — загукала до кози. — А навіщо ви це розпитуєте?
—Може, розшукаю, тітко, вашого сина.
—Спробуй, дитино, хоч би. знаття, де могилка його, — перевела тремтливий віддих.
Вона пошкандибала зі мною до перелазу, а з хлівця визирала безрога коза„ вся у драбинках, і пасла хитрими очима свою господиню. Мій провідник сидів біля переднього колеса і захоплено крутив його, висолопивши язика від задоволення.
—Костику, грушок не хочеш? — запитала стара.
Хлопчина недовірливо глипнув на неї.
—А сваритись не будете?
—Чого ж сваритись, коли ти попросиш, а не вкрадеш.
Він схопився, та враз застиг на місці, прохально дивлячись на мене.
—Іди-йди, я тебе почекаю.
Костик метнувся за пліт, і до мене долинуло приязне бубоніння тітки Ніни.
Уже не думав, як повестися із Замриками. Скажуть щось чи ні — мені байдуже. Головне — існував Денис Горжій, що воював разом із Северином. Велика вдача надибати на нього. Мені не терпілося чим швидше з ним зустрітись. Он побачився з Куртієм — і з'явилися нові факти.
Я посигналив, і через хвилину на перелазі виріс Костик із пазухою грушок. Він поволі зійшов на дорогу, впираючись п'ятами в землю і кумедно випинаючи черевце, щоб не тягло вперед.
—Ого, ти вдвоє поважчав, — зауважив, садовлячи його на сидіння.
—Солодкі, — міцно зажмурився Костик від задоволення.
Карпань стояла за перелазом.
—Бувайте здорові!
—Хай щастить тобі, сину, — закивала головою.
—А тепер поїдемо до Замриків, — сказав я Костику.
—Угу.
Ми кривуляли вузькими вулицями. На вибоїнах Костик штовхав мене грушками в поперек, кректав, мов старець, віддуваючись, і я потерпав, щоб з його спасівок не зробилася киселиця. Часом з придорожніх кущів вилазив зареп'яшений пес і для годиться брехав на нас, лінуючись кинутись навздогін за такої спеки.
Порівнявшись із рудим штахетником, Костик ткнувся лобом мені в спину і загукав:
—Тут!.. Тут, дядю!
Він знову залишився стерегти мотоцикла.
Цегляна хата і сарай під бляхою, цементова криниця з дашком, стежка, вимощена плескатими шматками граніту, свідчили про хозяйновитість та статки. Я роззирнувся по обійстю, шукаючи буди. Дивно: наче не тримали собаки. І все ж йшов до ґанку насторожено. За дверима, оббитими повстю, чулося глухе постукування, як ото шевці забивають цвяхи в підошви чобіт або черевиків. Я стукнув кілька разів пальцем по дверях, і, звичайно, ніхто не відгукнувся, тому відчинив їх без запрошення і переступив поріг. Посеред кімнати на ослінчику сидів огрядний, червонястий дядько в чорному фартусі. Коліньми він стискав лапу, на якій дерев'яними цвяхами їжачився чобіт.
—Добридень, — привітався, охоплюючи зором кімнату: піч, тапчан, біля вікна стіл і лавка, на стіні висів мисник, а в кутку на стільці відро з водою.
Старий Замрика кивнув, не подаючи голосу, — губами тримав дерев'яні цвяхи. Насуплено, підозріло оглядав мене з-під кущуватих сивих брів примруженими очима. Його щоки мовби їжачились білими цвяхами — неголеною щетиною.
—Я з міліції, — зразу відрекомендувався.
У нього ворухнулися брови, він неквапливо згріб із губ, наче витираючи, цвяхи, поволі висипав їх у склянку.
—Документ, — вимогливо сказав напрочуд тонким голосом.
Я подав посвідчення. Замрика прочитав уважно, глипнув на мене, мабуть, звіряв із фотокарткою, і повернув. Потім поклав лапу на підлогу, вперся волохатими руками в коліна — приготувався слухати, не запрошуючи сісти.
За рік роботи звик, що люди по-різному ставились до мене: одні поштиво чи запобігливо, інші байдуже або зацікавлено, а деякі з погано прихованою боязню. Замрика — ніяк: його велике червонясте лице непроникливе, наче в кам'яного ідола. Напевне, приготувався прийняти муку за свою віру.
—Мене цікавить ваш син.