Mybrary.info
mybrary.info » Книги » Проза » Историческая проза » Пустоцвiт - Литовченко Олена (бесплатные полные книги .txt) 📗

Пустоцвiт - Литовченко Олена (бесплатные полные книги .txt) 📗

Тут можно читать бесплатно Пустоцвiт - Литовченко Олена (бесплатные полные книги .txt) 📗. Жанр: Историческая проза. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и SMS на сайте mybrary.info (MYBRARY) или прочесть краткое содержание, предисловие (аннотацию), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Перейти на страницу:

– Тож чи можна звернутися до вашої світлості з відповідним клопотанням?

– А оце навряд чи має сенс.

Спочатку підпоручик не повірив власним вухам. Як це?! Адже тільки-но граф заявляв, що цілком на його боці – і раптом таке?!

Таке!..

Тоді як накажете розуміти почуте?!

– Тихіше, парубче, тихіше! – заспокоїв Василя співрозмовник. І підпоручик тільки зараз уторопав, що його обурений крик усе ще віддається в його ж власних вухах.

– А розуміти це треба таким чином, що мені суворо заборонено вирішувати долю моїх вірнопідданих на власний розсуд. Я можу тільки поклопотатися про вас перед государинею – але вирішувати вашу справу однаково буде вона. Результат відомий.

– Як?! Чому?!

– Тому що вам неодноразово відмовляла покійна імператриця Єлизавета Петрівна.

– Але ж тоді моє клопотання не підкріплювалося словом гетьмана Розумовського!..

– Але якщо тепер государиня Катерина Олексіївна спробує виправити рішення попередниці, то тим самим немовби негласно заявить про вільну або мимовільну помилку Єлизавети Петрівни. Нинішня государиня запанувала відносно нещодавно, тож настільки різкі зміни їй явно не до душі. Не знаю, чи надовго…

– Що ж робити?!

У розпачі Мирович схопився за голову. І почув наступне:

– Насправді все просто: давайте-но готувати сани взимку! Причому разом.

Побачивши, що підпоручик не розуміє алегорії, Розумовський продовжив спокійно:

– Я почну підготовку вашої справи до розгляду, а ви займетеся долею того, хто перегляне її у потрібному вам ключі.

– Як це?

– Повторюю, все просто. Ви тільки згадайте, у жилах якого в'язня Шліссельбурзької фортеці, де ви нині несете службу, тече царська кров?

Ніяк не очікуючи такого повороту, Василь повільно взяв зі столу глиняний кухоль і настільки ж повільно підніс до рота.

– Ну що, згадали?..

Однак пійло тхнуло настільки огидно, що підпоручик настільки ж повільно повернув кухоль на місце.

– Бачу, що згадали, парубче… Адже спадкоємця Брауншвейзької династії Іоанна Антоновича дуже побоювалася ще покійна Єлизавета Петрівна! Недарма відправила його не кудись, а в Шліссельбурґ. І вже якщо розглядати чиїсь домагання на російський престол, то вже ніяк не німецької принцеси Анхальт-Цербстськой з її малолітнім сином, якому ще рости й рости.

Василь мовчки вертів глиняний кухоль, обмірковуючи почуте. Переконавшись, що його слова справили належний вплив, Розумовський вирішив закруглити розмову наступними словами:

– Загалом, якщо кого й варто увінчати короною, то це Іоанна VI, прямого спадкоємця династії Романових, а не якогось, даруйте, Павла Салтикова.

Підпоручик глянув на співрозмовника спідлоба й мовив – зненацька для себе пошепки:

– Невже ви розділяєте чутки про незаконне зачаття государинею Катериною Олексіївною її старшого сина – Великого князя Павла Петровича?..

– А це ніякі не чутки, парубче! Ця делікатна обставина відома всьому двору… Хоча ні, я явно помилився: чутки про те, що Катерина Олексіївна народила спадкоємця престолу зовсім не від свого законного чоловіка, давним-давно вийшли поза межі двору – інакше б ви відреагували на мої слова по-іншому. Ви, пане підпоручику, всього лише рік тому з'явилися в Шліссельбурзі, але теж чули про це, чи не так?

– Та чув, чув, – буркнув Василь.

– Але ми відволіклися, давайте повернемося до нашої справи.

– Давайте.

– Не будьте настільки похмурі, парубче! Скажіть-но краще, чи маєте безпосередній підхід до високошляхетного в'язня?

– Ні.

– Це погано… але нехай так. А тому, парубче, давайте діяти в такий спосіб. Ви всебічно обміркуєте, як можете підступитися до відомого нам обом шліссельбурзького в'язня. Я ж подбаю про те, що робити після звільнення даної персони… а заразом підготую вашу справу до розгляду на найвищому рівні після успішного завершення нашої маленької витівки.

Не віднімаючи носовичка від обличчя, Розумовський підвівся й мовив:

– На цьому поки що зупинимося. Коли розповісте мені спосіб, у який розраховуєте дістатися до особи, що цікавить нас обох, – обговоримо наступні кроки… На сьогодні обговорювати більше нема чого.

Оглянувши шлях до виходу з шинку, граф додав:

– Я піду геть, ви ж не йдіть за мною, а затримаєтесь на якийсь час. Не шукайте мене – коли я вважатиму за потрібне, мої люди самі відшукають вас і повідомлять про місце й час наступної зустрічі. На сьогодні ж прощавайте. Якщо завгодно, можете допити принесене нам пійло, за нього сплачено.

Сказавши це, гетьман почав пробиратися до дверей по вузькому проходу між брудними, криво розставленими столами, при цьому як і раніше ховаючи обличчя в тіні насунутого на самі брови капелюха й прикриваючись надушеним носовичком. Як і було велено, Василь зачекав певний час, потім також полишив шинок, зовсім не доторкнувшись до пійла в глиняному кухлі.

* * *

Втім, до чого наливатися поганим винцем, якщо від зустрічі із самим Кирилом Григоровичем Розумовським він і без того втратив розум, очманівши від небачених раніше перспектив?! їхня бесіда ніяк не йшла з голови, при цьому підпоручик найбільше боявся, як би гетьман не передумав: ще б пак, непросту справу вони замислили – тут можна злякатися й відступитися…

Саме виходячи з цих міркувань, Василь Мирович уже на третій день безперервних тяжких роздумів дійшов висновку: якщо діяти – то негайно, без відстрочок!!! План по звільненню Іоанна Антоновича склався у збудженому від нетерпіння мозку за одну ніч. Усе видавалося простим, зате ефективним. Насамперед, потрібно напоїти товаришів по гарнізону, а коли вони будуть уже п'яні – запропонувати звільнити спадкоємця Брауншвейзької династії… ну, хоча б жартома, чи що?! Неважливо як – головне, витягти його з камери!

Вийде це – удасться й наступний крок: привести п'яних товаришів до присяги. Знов-таки не дуже важливо, наскільки серйозно захмелілі офіцери сприймуть це спочатку. Головне – що буде потім… А це вже якнайпростіше: слово – не горобець! А вже тим паче, офіцерська присяга Його Імператорській Величності.

Зрозуміло, чутки про цю подію дуже швидко досягнуть Санкт-Петербурга. Оскільки гетьман Розумовський у цей момент перебуватиме при дворі, він довідається про присягу шліссельбурзьких офіцерів одним із перших. А вже тоді в нього просто не залишиться іншого вибору, крім як встати на бік підпоручика Мировича: адже сам запропонував подумати про звільнення високошляхетного в'язня – ну от, Кириле Григоровичу, і маєте, що просили!!! У такому випадку, гетьманові доведеться навіть мимовільно підтримати новоспеченого імператора, адже іншого такого шансу не буде…

У всій цій справі від головного організатора й виконавця вимагалося одне-єдине й головне – сила переконання, помножена на раптовість задуму й рішучість. Усі ці якості підпоручик бачив у себе з надлишком, тож в успіху задуманого не сумнівався ні на йоту.

Ну ж бо, добродії, тримайтеся!..

Із приводом до організації пиятики він визначився незабаром: після таємничого зникнення під час останньої вилазки до столиці товариші дошкуляли розпитуваннями про справи амурні – от і варто було б задовольнити їхню цікавість помилковим визнанням нібито досягнутих успіхів! Зрозумівши це, Василь із надзвичайною легкістю визначив і дату майбутнього заколоту: 5 липня, у день різдва Іоанна Предтечі [12]. В'язня шліссельбурзького Іоанном звуть – от і буде йому подаруночок точно на іменини…

Головне, чекати було зовсім недовго: усього пару днів!

Звістку про те, що якась знатна панянка не тільки має ніжні почуття до підпоручика Мировича, але справа стрімко йде до заручин, товариші по службі зустріли з належним ентузіазмом. Коли ж Василь оголосив, що буквально післязавтра хоче відзначити майбутню подію невеликою гульбою – молодші офіцери влаштували справжню овацію, супроводжувану потужними вигуками «ура!», «браво, Мировичу!» й іншими належними проявами радощів. Дату пиятики легко схвалили: ніяких особливих перевірок у святковий день не передбачалося – то хіба ж не можна дозволити собі трохи розслабитися на службі?! Усі люди, усі під Богом ходять…

вернуться

12

У XVIII ст. різниця між юліанським і григоріанським календарями була така, що Різдво Христове святкувалося (за новим стилем) 5 січня, а різдво Іоанна Предтечі (Івана Купала) – 5 липня.

Перейти на страницу:

Литовченко Олена читать все книги автора по порядку

Литовченко Олена - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mybrary.info.


Пустоцвiт отзывы

Отзывы читателей о книге Пустоцвiт, автор: Литовченко Олена. Читайте комментарии и мнения людей о произведении.


Уважаемые читатели и просто посетители нашей библиотеки! Просим Вас придерживаться определенных правил при комментировании литературных произведений.

  • 1. Просьба отказаться от дискриминационных высказываний. Мы защищаем право наших читателей свободно выражать свою точку зрения. Вместе с тем мы не терпим агрессии. На сайте запрещено оставлять комментарий, который содержит унизительные высказывания или призывы к насилию по отношению к отдельным лицам или группам людей на основании их расы, этнического происхождения, вероисповедания, недееспособности, пола, возраста, статуса ветерана, касты или сексуальной ориентации.
  • 2. Просьба отказаться от оскорблений, угроз и запугиваний.
  • 3. Просьба отказаться от нецензурной лексики.
  • 4. Просьба вести себя максимально корректно как по отношению к авторам, так и по отношению к другим читателям и их комментариям.

Надеемся на Ваше понимание и благоразумие. С уважением, администратор mybrary.info.


Прокомментировать
Подтвердите что вы не робот:*