Вождь справедливих - Лісковацький Ришард (чтение книг .TXT) 📗
Ягелло, який досі стояв у глибокому резерві під самою стіною, помалу пересувається в напрямку першої лінії фронту. Це аж ніяк не означає, що «письменник» вирішив прийняти на себе перші удари ворога. Зовсім навпаки, в душі «письменника» саме народилися дуже гуманні й мирні прагнення. Ягелло зупинився біля Богдана й Адама.
— Облишмо, — шепнув він, — можна ж якось домовитись… Навіщо це кровопролиття?
— Геть! — загорлав Богдан.
— Геть! — приєднався до цього вигуку капітан Антось, даючи зрозуміти: ніякі мирні переговори його не цікавлять.
І тоді Ягелло наважився на останній відчайдушний крок. Він підскочив до дверей, зачинив їх і, припавши до них усім тілом, розпачливо закричав:
— Через мій труп!.. Тільки через мій труп ви сюди зайдете!
Тут треба сказати, що двері Качурового погреба збиті з не дуже товстих дощок. І шпарини між цими дошками достатньо широкі, щоб капітан Антось і його гвардія могли добре бачити все, що діється в погребі. А діялися там дуже цікаві речі. Ягелло мужньо відбивав атаки Богдана, який, виючи: «Вперед! Бий рудого Антека!» — силкувався відчинити двері. Між Ліпкою та Ягеллом втиснувся Адам, намагаючись утихомирити збунтовані ряди свого війська. Качур, очевидно, не був певен, що Гаєвський чинить правильно, бо вхопив його ззаду за піджак і енергійно зашарпав, повністю стаючи на бік Богдана. Ще й супроводжував свої дії бойовими вигуками: «Молодець, Богдане! Хай живуть відважні! Провчимо цих дохлих пацюків!»
Становище Ягелла з кожною миттю ставало трагічніше. З одного боку на нього напирав Богдан, рішуче підтримуваний Качуром, але й капітанові Антосю кінець кінцем набридла бездіяльність. Він просунув руку в щілину між дошками й почав штурхати в спину прибічника миру, а той повторював, як заведений» одні й ті ж слова: «Через мій труп… через мій труп…»
Друга лінія Справедливих, яка ще не брала участі в сутичці, складалася з трьох осіб. Найбільше нетерпіння виявив Чорний, теж пориваючись у бій, натомість Кальош і Ластатий були схильні стати на бік благородного Ягелла. Хоча, правду кажучи, незвична поведінка «письменника» їх неабияк дивувала. Якби Ягелло пропонував перемир’я, ховаючись за спиною Богдана, все було б ясно й зрозуміло. Алє він поводиться як славетний Рейтан [7]. Навіть сорочка у нього на грудях подерта, достоту як у того геройського шляхтича, увічненого на картині Матейка [8].
Рейтан відбивається з останніх сил. Вже кинувся в атаку Чорний, трохи присоромлений своєю бездіяльністю, вже Піжон почав наслідувати свого ватажка, штрикаючи Ягелла в спину кінцем гуральської палички, вже лунає бойовий клич, вириваючись із грудей двох армій…
І коли Ягелла нарешті відірвали від дверей, Богдан побачив перед собою не лице капітана Антося, а лице пана Новацького. Качурів батько блискавично оцінив ситуацію. І рішення прийняв теж блискавичне: припинити неподобство. Колись він був добрим солдатом і ніколи — дипломатом, тож, знехтувавши дипломатію, схопив за комір Піжона й капітана Антося й енергійним рухом відкинув їх назад. Авангард ворога був досить швидко ліквідований, і тепер настала черга Справедливих. Качур, правда, намагався втишити гнів батька, розповідаючи якісь казочки про потребу обстеження підвалів, але пан Новацький мав про цю незакінчену операцію і про сутичку, якою вона почалася, свою власну думку.
Тож довелося Справедливим тікати з погреба, як щурам з корабля, що тоне. На прощання пан Новацький погрозив кулаком і суворо попередив:
— Якщо ще когось спіймаю, начувайтесь, таке влаштую, що довіку пам’ятатимете!
Коли всі зібралися в своїй комірчині, Ластатий раптом згадав про кайло:
— Залишив у погребі… мені батько голову відірве.
— Більше нема про що журитися? — зневажливо скривився Ягелло. — Ми пережили справжній тайфун, всі нещастя звалились на наші голови… зрадник спокійно ходить собі по вулицях, а ти белькочеш про кайло.
— Який зрадник? — запитав Кальош, що досі не оговтався від надміру переживань.
— Який? — Ластатий іронічно всміхнувся. — Полічи, скільки нас… Семеро… Кого нема? Хто не прийшов у погріб? Хто показав дорогу капітанові? Тепер уже все ясно, але я не хочу вимовляти це ім’я, бо мені язик стане кілком.
У вікнах будинків відбивалося криваве проміння призахідного сонця. Тротуари були ще теплі від полуденної спекоти. Легенький вітерець приємно холодив обличчя. По не дуже чистій, вибоїстій вулиці бродили бездомні собаки.
Всіх цікавило, до ділася гвардія капітана Антося, але недавні зухвалі напасники, очевидно, вирішили тим часом вдатися до іншої тактики. Вони зникли так само блискавично, як і з’явилися біля Качурового погреба. І вся ця подія могла б здатися якимсь лихим сном, якби не пошматована сорочка Ягелла, що була німим свідком гучного конфлікту. Це була справжня трагедія: спершу у них забрали рюкзаки, а потім нахабно розкрили їхню святу таємницю. А вони так пишалися цим входом в підземелля!
Адам уважно спостерігає замислені обличчя товаришів. Неважко здогадатися, що їх зараз найбільше хвилює, не дає спокою.
— Слухайте, ця непевність нас замучить, — рішучим голосом каже Гаєвський. — Ми повинні негайно все з’ясувати. Пропоную всім піти до Казика. І саме зараз.
Богдан намагався переконати хлопців, що насамперед треба розправитися з капітаном Антосем, і лише потім можна буде притиснути до стіни підступного зрадника. Такої ж думки і Ягелло. І навіть коли Ліпка нарешті погодився з пропозицією Адама, Ягелло ще довго опирався. А потім ішов, похиливши голову, і лічив кроки, що наближали його до страшної невідомості: «Що коли це не Казик? Коли виявиться, що Врубель не винен, то…» — Думки Ягелла стають чорні, як траурна стрічка.
Казик був дуже замислений. Настільки, що вдруге ретельно помив обличчя і шию. В біографії Врубеля це безпрецедентний випадок. Він, безумовно, свідчив про те, що катастрофа близько. Ще вчора вранці все складалося нормально. Нормальний і вмотивований був гнів Казика, якого звинуватили в тому, що він незаконно вбрався в шати героя й мученика. Досить було йому заплющити очі — і в уяві поставали дика груша, орда троглодитів, що вимахували кропивою. Він виразно бачив вогнище, яке мало спалахнути під ним, і розлючене обличчя капітана Антося: «Кажи, де наші рюкзаки? Кажи, бо пропадеш ні за цапову душу…»
Нечасто траплялося Казикові гідно пережити такі жахливі й прекрасні хвилини, тому він не міг дозволити, щоб якийсь там Ягелло паплюжив ці історичні факти, називаючи їх казочками для малих діточок.
Щоб освіжити в пам’яті трагічні хвилини й підігріти в собі ще більший гнів до маловірів, учора Врубель вирішив прогулятися в «Мавпячий гай». Він ішов з гордо піднятою головою і навіть трохи дивувався, що ніхто не звертає на нього уваги. І раптом, коли вже доходив до вузенької вулички, що межувала з «Мавпячим гаєм», помітив Ягелла. В першу мить хотів підбігти до нього й сказати кілька неприємних слів, що їх він терпляче виношував глибоко в серці, але Ягелло наддав ходи й несподівано зник у якомусь садку.
В якомусь? Вже через кілька секунд Врубель усвідомив, що доля вручила йому чудовий подарунок. Ягелло, який посмів поставити під сумнів геройську, чесну поведінку Казика, опинився в Магдиному садку. В садку, який з певного часу став для Справедливих забороненою територією. Магда неодноразово намагалася довести Спілку до розколу. Була вона дуже лукавою дівчиною. Один час Магда сумлінно доносила Справедливим про всі воєнні готування капітана Антося. Але наставали й такі моменти, коли Магда докорінно міняла свої політичні погляди й починала виказувати Антосеві всі таємниці Справедливих. Робити їй це було дуже легко, оскільки Ягелло та Качур хвалилися перед нею кожним вчинком і кожним планом, який ще тільки мав утілитися в життя.
Але вже протягом трьох місяців, тобто від часу, коли Магда почала демонстративно висловлювати свої не дуже похвальні думки щодо Справедливих, хлопці вирішили порвати з нею будь-які стосунки. І ось тепер Ягелло вступив на територію ворога. Казика це заінтригувало, і він вирішив придивитися до цієї події пильніше. Вже й вираз обличчя Ягелла уявляв, коли він прилюдно припне його словами: «Я бачив тебе в Магдиному садку… зрадник ти… порушив слово… Адже ми домовились між собою, що після всіх пліток, якими вона нас обдарувала, будь-які зв’язки з лукавою дівчиною ми пориваємо».
7
Рейтан Тадеуш (1746–1780) — польський державний діяч. Ввійшов історію як палкий противник розподілу Польщі на сеймі 1773 року.
8
Матейко Ян Алоїз (1838–1893) видатний польський живописець, автор багатьох історичних картин.