Мої і чужі таємниці - Ячейкин Юрий Дмитриевич (читаемые книги читать онлайн бесплатно полные TXT) 📗
Але Іван поклав край усім суперечкам.
— Ех, мені б ваші клопоти! — сказав він. — Ну, чого тут голови даремно сушити? І так ясно, що ім’я Гагаріна слід надати найкращій ланці.
— Ага! — вигукнула Зіна і показала нам свого довгого язика.
Та вона рано зраділа, бо Іван ще не закінчив.
— Хто знає, — глибокодумно вів він далі, — якби хлопці раніше вирішили подолати усі труднощі, вони б, можливо, їх уже давно подолали. Навіщо ж отак зразу губити цінну ініціативу?
— Ага! — вигукнув Боб Скорик і показав Зіні довгого носа.
Але Зіна удала, ніби нічого не чує і нічого не бачить.
— Що ж нам робити? — запитав Іван, але ми йому нічого не відповіли, і він мусив сам відповідати: — Щось треба робити! Я таке пропоную — хай за почесне ім’я ланки імені Юрія Гагаріна змагаються усі ланки. Перед нами найвідповідальніша чверть, а саме — третя. Яка ланка закінчить її з найкращими показниками у навчанні та поведінці, ота ланка й буде гагарінською.
Так і записали в протокол.
Якби не Іван, все могло закінчитися набагато гірше. Хіба ж дівчачі команди перекричиш, та ще й у послабленому складі?
Розділ 5
ЗМОВНИКИ
Якщо добре помізкувати, то в усьому, що сталося на зборах, винна Зіна Галаган. Тут усе ясно, як у задачці для першокласників. Ну, хто її тягнув за язика? В усякому випадку, ми її за язика не тягли. А кому вона нашкодила? Нам!
— Таке навіть найліпшому другові не можна подарувати, — похмуро сказав Лесик, коли наступного дня прийшов до мене, щоб удвох долати тимчасові труднощі.
Я сумно зітхнув:
— Авжеж. Тепер навіть невідомо, яка ланка полетить на Марс.
— Треба помститися, — процідив крізь зуби Лесик. — Це справа нашої честі. Щоб іншим не кортіло…
Лесик висловив блискучу ідею! Що не кажіть, а мститися ми вміємо!
Передусім ми домовилися, яка буде наша помста. І вирішили: вона буде швидка, сувора і нещадна.
Лесик по-змовницьки шепотів мені:
— Одягнемо новорічні маски і добряче посмикаємо Зіну за коси.
Але мені цей план не сподобався.
— Ну, це не така вже й велика кара, — сказав я. — Може, ми викрадемо її щоденник і наставимо одиниць та двійок?
Але мій план не сподобався Лесикові.
— Ні, це не годиться, — сказав він, — бо у щоденнику залишаться відбитки наших пальців і нас одразу ж запідозрять.
І ми почали напружено міркувати, у який саме спосіб нам помститися. Щоб помста була швидка, сувора і нещадна. Та чомусь нічого путнього на розум не спадало.
От у давнину помститися було навдивовижу легко!
Зіну можна було б залізною рукою кинути у глибокий кам’яний мішок, де по темних кутках ворушаться бридкі павуки, а по вогкій підлозі стрибають потворні жаби. Іноді на мотузці ми б спускали до Зіни живих мишей. Ну й вереску було б! Дівчата страшенно бояться мишей.
Ми б тримали Зіну у кам’яному мішку цілу чверть. Без підручників і зошитів! Вона б уже не встигла надолужити прогаяне і неодмінно залишилася б на другий рік. А другорічників редакторами газет не обирають!
Або у давнину можна було б зробити ще краще — викликати Зіну на збори і грізно наказати їй:
— Іди туди, не знаємо куди. Принеси нам те, не знаємо що.
Поки вона повернулася б, ми б усі встигли спокійно закінчити школу.
Але за наших часів навіть мріяти про таку помсту страшно: якби про це дізналися вчителі, вони негайно скликали б батьківські збори і всі говорили б, що ми бешкетники і хулігани. А нам така характеристика ні до чого.
Думали ми, думали, і раптом Лесик таки надумав.
— Ура! — вигукнув він, — Я знаю, що робити! Передусім нам треба дати непорушну клятву. Чому ми зараз не можемо нічого придумати? Тому, що не дали клятви.
Я з повагою подивився на Лесика. І як це мені не спала на думку така проста річ?
Та дивувався я даремно. Все було закономірно, бо Лесик у таких таємних справах мав величезний досвід.
Ще до того, як його посадили за мою парту і він вирішив податися у космонавти, він сам себе прийняв у пірати, хоч про це ніхто нічого не знав.
Лесиків батько топограф. Іноді, як у нього багато термінової роботи, він приносить топографічні карти додому. А коли вирішили перекинути ще один міст через Дніпро, у нього роботи стало ще більше. Він майже щодня брав додому карти дніпрових островів та мілин.
І якось одна така карта потрапила на очі піратові Лесику.
Він умить збагнув, що це карта острова скарбів. Але чомусь її не довели до пуття: на ній було надто мало секретних позначок. Тільки в центрі острова намальовано хрестик, а поряд з ним якісь таємничі формули і цифри. Навіть безвусий юнга, що вперше ступив на палубу, второпав би, що це — секретний шифр. А такому піратові, як Лесик, зрозуміти це було ще легше.
Спочатку, щоб правильно зорієнтуватися, він намалював у верхньому лівому кутку так звану “троянду вітрів”. Тоді поклав упоперек острова кістяк. Одна кістлява рука, наче в останньому зусиллі витягнута вперед, недвозначно впиралася вказівним пальцем у хрестик, оздоблений таємничим шифром. А між розкиданими ногами кістяка Лесик намалював величезну піраміду чавунних ядер і написав кривими літерами грізне слово “форт”. Поблизу острова дрейфував із згорнутими вітрилами великий фрегат. його чорні просмолені борти наїжачилися гарматами, а на кормі затріпотів на вітрі чорний прапор з білим черепом і перехрещеними кістками.
Тепер це була справжня карта острова скарбів!
І цієї миті ввійшов батько.
З першого погляду він оцінив, яку величезну роботу здійснив Лесик. І одразу ж потягся до ременя…
Як бачите, Лесик мав неабиякий досвід, і тому на нього можна було спокійно покластися.
Якщо Лесик сказав, що треба дати клятву, значить, так потрібно.
І от ми міцно стиснули один одному руки і почали похмуро заприсягатися.
— Клянуся, що помщуся! — сказав Лесик.
— Клянуся, що помщуся! — луною відгукнувся я.
— Не буду миться, не буду голиться, аж поки ця клятва не здійсниться! — прохрипів він.
— Не буду миться, не буду голиться, аж поки ця клятва не здійсниться! — прохрипів я.
Це була страшна клятва.
Правда, голитися нам не потрібно було. А от як не митися? Спробуйте хоч один день не вмитися, якої ваші батьки заспівають?
І я сказав Лесикові:
— Знаєш, Лесику, по-моєму, якщо ми не вмиватимемося, нас можуть запідозрити.
Лесик замислився.
А потім сказав:
— Не хвилюйся — ми всіх обдуримо. Ми будемо вмиватися, але не для того, щоб порушити клятву, а для того, щоб ніхто ні про що не здогадався.
Я охоче схвалив це мудре рішення.
Тепер нам уже не було про що турбуватися. Рано чи пізно, а клятва своє зробить! І ми нарешті сіли за уроки, щоб подолати усі труднощі, які спеціально для нас склали автори підручників.
Розділ 6
ПОМСТА
Клятва — велика сила!
Ми з Лесиком дуже швидко у цьому переконалися. І мені здається, що, якби ми своєчасно не дали один одному клятви, мені зараз, можливо, не було б чого вам оповідати.
Клятва почала діяти тоді, коли одного дня знову пішов сніг. Його за одну ніч намело так багато, що неможливо було ні пройти, ні проїхати. Мій батько сказав, що він, скільки живе, ще такого снігу не бачив.
Ще сонце не піднялося, як шляхами-дорогами поповзли снігоприбиральні машини. Вони металевими клешнями згрібали сніг до себе і безупинно кидали його з транспортерів на широкі спини вантажних машин.
Але особливо цікаво було спостерігати за роботою трамваїв, спеціально пристосованих розчищати колії. Вони здіймали навколо себе справжню завірюху і котилися по рейках у суцільній сніговій куряві.
Та снігу було стільки, що вчасно скрізь розчистити все одно було неможливо.
Побачили б ви тоді нашу школу!
Вона наче поменшала, такі глибочезні кучугури з усіх боків оточили її. Сніг величезним білим капелюхом лежав на даху, пухнасто облямував підвіконня, а на козирку, що нависав над входом до школи, він навіть не вміщався і холодними перинами звисав з усіх боків.