Остап Вишня. Усмішки, фейлетони, гуморески 1944–1950 - Цеков Юрій Іванович (читать книги регистрация .txt) 📗
Мельник Андрій (1890–1966) — один з організаторів і керівників терористичних банд ОУН.
«Дам лиха закаблукам, закаблукам лиха дам» — слова з української народної пісні «Од Києва й до Лубен».
Автокефальність — повне самоврядування церкви, незалежність її від інших єдиновірних церков.
Гурії — в мусульманській міфології — вродливі, вічно юні райські діви.
Оковита — так називали в старовину на Україні міцну горілку високого гатунку.
Варенуха — горілка, зварена з медом і сухими фруктами та ягодами.
Канчук — нагайка з переплетених ремінців.
Свербигуз — трав'яниста рослина, листки якої вживають у їжу.
Ксьондз — священик римсько-католицької церкви в Польщі.
Цадик — «чудотворець» у хасидів, прихильників релігійного руху, що виник у 18 ст. серед євреїв Польщі та Росії. Віра в їхню (цадиків) релігійну могутність, породжена середньовічними традиціями віри в чаклунів, доходила до ствердження, що цадик може відмінити навіть вирок бога. Цадики встановили спадкоємність своєї влади, наклали на хасидів податок і жили в розкошах за рахунок визискування віруючих.
Тюря — давня російська національна страва, яку готували з борошна і пшона на воді.
«Во саду ли, в огороде» — російська народна пісня.
Українсько-німецька націоналістична самостійна дірка. Вперше надруковано в журн. «Перець». (Видання газ. «Радянська Україна» для західних областей УРСР). — 1945. — № 1. — С. 4.
Подається за виданням: Твори: В 2 т. — Т. 1. — С. 260–261.
Самостійний смітник. Вперше надруковано в журн. «Перець» (Видання газ. «Радянська Україна» для західних областей УРСР). — 1945. — № 3. — С. 7.
Подається за виданням: Твори: В 2 т. — Т. 1. — С. 275–280.
Сетер — порода мисливських собак.
Куш! Піль! Тубо! — Вигуки, якими привчають мисливських собак виконувати ті чи ті дії.
Палій Семен Пилипович (справжнє прізвище — Гурко: 40-і роки 17 ст. — 1710) — білоцерківський (фастівський) полковник. 1702 р. очолив повстання проти польської шляхти. Брав участь у Полтавській битві 1709 р. на боці росіян.
Фрідріх Великий. — Ідеться про Фрідріха І Барбаросса (бл. 1125 — 1190), короля Німеччини з 1152 р., імператора «Священної Римської імперії» з 1155 р.
Запорозька Січ — суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва, що склалася в першій половині 16 ст. за Дніпровими порогами. Найвищим органом влади була — військова козацька рада, яка обирала кошового отамана й іншу козацьку старшину. Діяв козацький військовий суд. Карл Маркс називав Січ «козацькою республікою» (Див.: Архив К. Маркса и Ф. Энгельса. — Т. 8. — С. 154). Запорозьке козацтво відігравало видатну роль у боротьбі народних мас України проти феодально-кріпосницького гніту. В січні 1648 р. запорожці на чолі з Богданом Хмельницьким поклали початок визвольній війні українського народу 1648–1654 рр., тривалий час вели боротьбу проти турецько-татарської агресії.
Російський царизм розглядав Запорозьку Січ як один із осередків антифеодального й національно-визвольного руху українського народу. У червні 1775 р. російська армія зруйнувала Січ. Останнього кошового Петра Калнишевського було ув'язнено в Соловецькому монастирі, де він і помер.
…А на Січі хитрий німець картопельку садить. — Не зовсім точно наведено рядки з твору Т. Г. Шевченка «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм…» Йдеться про заселення Півдня України німцями-колоністами наприкінці 18 та на початку 19 ст.
Групенфюрер — військове звання у фашистській воєнізованій організації СС.
…Взяв би я бандуру, // Взяв би та й загнав… // Бо сам я іздуру // Емігрантом став… — Перекручений текст української народної пісні «Взяв би я бандуру».
Самостійна і ні від кого не залежна історія. Вперше надруковано в газ. «Радянська Україна». (Змінна сторінка для західних областей УРСР). — 1945. — 2 берез.
Подається за виданням: Твори: В 2 т. — Т. 1. — С. 266–267.
Фрідріх Великий. — Див. приміт. до твору «Самостійний смітник».
Фрідріх Вільгельм III (1770–1840) — прусський король у 1797–1840 рр.
Вільгельм I Гогенцолерн (1797–1888) — король Пруссії з 1861 та імператор Німеччини з 1871 р.
Вільгельм II Гогенцолерн (1859–1941) — імператор Німеччини і король Пруссії в 1888–1918 рр. Скинутий Листопадовою революцією 1918 р.
Хлюст. Вперше надруковано в газ. «Радянська Україна». (Змінна сторінка для західних областей України). — 1945. — 6 берез.
Подається за виданням: Твори: В 2 т. — Т. 1. — С. 262–265.
…після Франкфурта-на-Одері… — Йдеться про наступ радянських військ навесні 1945 р., коли було форсовано Одер, взято м. Франкфурт-на-Одері, звідки відкривався шлях на Берлін.
«Прем'єр-міністр». Вперше надруковано в газ. «Радянська Україна». (Змінна сторінка для західних областей УРСР). — 1945. — 9 берез.
Подається за виданням: Твори: В 2 т. — Т. 1. — С. 268–270.
Бандера Степан. — Див. приміт. до твору «Пекло тріщить».
Про шизофренію. Вперше надруковано в газ. «Радянська Україна». (Змінна сторінка для західних областей УРСР). — 1945. — 20 берез.
Подається за першодруком.
Казбек та Ельбрус — вершини гірської системи Великого Кавказу.
Міссісіпі — ріка в Північній Америці, в США.
Гімалаї — найвища гірська система земної кулі, у Південній Азії, на території Пакистану, Індії, Непалу й Китаю.
Кобиляки. — Ідеться, напевно, про Кобеляки, місто на Полтавщині.
«Під вагоном територія, // А в вагоні директорія…» — Глузлива примовка про Директорію, буржуазно-націоналістичний уряд на Україні в 1918–1920 рр., який змушений був постійно «подорожувати», утікаючи то від Червоної Армії, то від денікінської Добровольчої армії.
Курячий сміх. Вперше надруковано в газ. «Радянська Україна». (Змінна сторінка для західних областей УРСР). — 1945. — 30 берез.
Подається за першодруком.
…На Станіславщині… — Нині Івано-Франківська область.
«Самостійний дистрикт». Вперше надруковано в газ. «Радянська Україна». (Змінна сторінка для західних областей України). — 1945. — 17 квіт.
Подається за першодруком.
Дистрикт — у деяких буржуазних державах назва нижчої адміністративної одиниці судового або виборчого округу.
Біскайське море. — Йдеться про Біскайську затоку Атлантичного океану, яка омиває береги Франції та Іспанії.
Порт-Артур — місто в Китаї (Люйшунь), порт на Жовтому морі. За російсько-китайською концепцією 1898 р. Люйшунь було передано в оренду Росії (фортеця Порт-Артур). За Портсмутським договором 1905 р. перейшов до Японії. З 1955 р. — в складі КНР.
УЦК (Український центральний комітет) — оунівська установа: діяла під наглядом гітлерівців у Польщі й на Україні в роки другої світової війни.
УОК (Український окружний комітет) — назва оунівської установи, що працювала під егідою УЦК.
Гетьман, наказний гетьман. — На Україні в 16 — першій половині 17 ст. воєначальник козацького війська на Запоріжжі, глава реєстрових козаків. У ході визвольної війни українського народу 1648–1654 рр. гетьман Богдан Хмельницький з початку 1648 р. став правителем України. Після приєднання України до Росії 1654 р. гетьмана обирала генеральна військова рада з наступним затвердженням царським урядом. З 1663 р. існували гетьмани Правобережної України (до 1704) і Лівобережної (до 1722 і в 1750–1764 рр.). З 1708 р. — призначалися царським урядом. Особа, яка тимчасово обіймала посаду гетьмана, називалася наказним гетьманом.