Пригоди. Подорожі. Фантастика - 84 - Іваниченко Юрій (список книг .TXT) 📗
…Та повернемося до нашого ультиматуму, термін відповіді на який невмолимо наближається.
Давно, ще в розпалі першої світової війни, вийшов роман нині призабутого Джона Барні “Кінець вічної війни”. В цій книзі пришелець із майбутнього, скориставшись найсучаснішою зброєю, усіх гуртом перемагає і, заборонивши війну, встановлює всесвітню державу, керовану “аристократами розуму”. Наївно, звичайно, як на наш час, але не варто забувати, що в миротворчу сутність атомної зброї вірив і великий Уеллс, і через піввіку в романах незрівнянно тверезішого Артура Кларка “Кінець дитинства” і “2001: космічна одіссея” порятунок приходить теж зовні — у вигляді таємничого надрозуму всесвіту. Письменники щиро вірили в когось, хто б відвернув самогубство людства, яке здавалося їм неминучим.
Але тільки наш час з усією виразністю поставив світову літературу перед фактом: ніхто й ніщо, окрім нас самих, нам не допоможе. Перед ультиматумом: або-або.
Сказав же на зустрічі в Кельні Олександр Чаковський: “Великих письменників 20-30-х років, творців чудових антивоєнних книг, втішало хоча б те, що… Їхні книги якщо й не припиняли війну, то хоч билися і активно билися проти фашизму на боці антигітлерівської коаліції. Ми, письменники 80-х років, цим уже втішитися не можемо: якщо людство не відверне війну, то читати наші книжки буде, дуже ймовірно, нікому”.
Тільки дуже обмежені люди здатні зараз роздратовано відмахуватись від попереджень фантастів — мовляв, не до фантастики зараз! Як можна бути байдужим до завтрашнього дня? Адже ми живемо в такий час, коли саме питання— чи буде воно, це завтра, і післязавтра, і віки вічні — вирішується сьогодні.
І якщо ми тільки припускаємо, я к жити всім майбутнім поколінням землян, то на питання, як їм взагалі жити, від нас чекають відповіді негайної і однозначної.
Так що ж усе-таки може ця література — наукова фантастика?
Менше, ніж чекають від неї захоплені ентузіасти і жадібні до надійних пророцтв обивателі. Більше, ніж думають сноби, які її зневажають, і посередності, які її бояться. Вона може викликати в своїх читачів потребу, бажання будувати майбутній світ зараз, своїми руками й розумом.
І, увіч показавши картини “антимайбутнього”, якого допустити не можна, своїми засобами відвернути його.
ЗМІСТ
Боротьба і перемога
ПРИГОДИ
Володимир Кошута. Особистого підпису немає
Вона була росіянкою
Валерій Підпалий, Володимир Добричев. Таємниці святого Юра
ФАНТАСТИКА
Юрій Іваниченко. Гончаки і сторожові
Євген Філімонов. У пошуках Станки
Олег Романчук. Останній винахід Архімеда
Данило Клугер. Неймовірні пригоди капітана Ван-Страатена
Айзек Азімов. Ця смертна ніч. Переклад Б. Салика
Рей Бредбері. Покара без злочину. Переклад Р. Доценка
НАУКОВА ФАНТАСТИКА В БОРОТЬБІ ЗА МИР
Вл. Гаков. Ультиматум