Mybrary.info
mybrary.info » Книги » Поэзия и драматургия » Драматургия » Мартин боруля - Карпенко-Карий Иван Карпович (читать книги бесплатно txt) 📗

Мартин боруля - Карпенко-Карий Иван Карпович (читать книги бесплатно txt) 📗

Тут можно читать бесплатно Мартин боруля - Карпенко-Карий Иван Карпович (читать книги бесплатно txt) 📗. Жанр: Драматургия. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и SMS на сайте mybrary.info (MYBRARY) или прочесть краткое содержание, предисловие (аннотацию), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Перейти на страницу:

Марися. Та я ж так за­ну­дюсь без ро­бо­ти, зах­во­рiю.

Мартин. Глупст­во? Наг­ля­дай, щоб дру­гi ро­би­ли, а са­ма на­дiнь ме­нi за­раз но­ве плат­тя, по­мий гар­ненько ру­ки та й си­ди, як пан­ноч­цi слiд. Та ру­ки, ру­ки ме­нi мий ра­зiв три на день, не жа­лiй ми­ла. Ну, на ли­цi во­на й так гар­ненька; а тре­ба б при­си­пать ще бо­ро­шен­цем, - є та­ке бо­ро­шен­це, та не знаю, як йо­го звуть i де во­но про­дається…

Марися. Як со­бi хо­че­те, а я, єй-бо­гу, без ро­бо­ти не бу­ду си­дiть.

Мартин. Не смiй ме­нi, ка­жу! (На­бiк.) Яку б їй ро­бо­ту най­ти прис­той­ну?.. А! (До Ма­ри­сi.) Я то­бi п'яльця дос­та­ну, бу­деш ви­ши­вать у п'яльцях.

Марися. Та я ж не вмiю.

Мартин. Нав­чиш­ся. Не свя­тi горш­ки лiп­лять! А шмат­тя од­не­си на­зад.

Марися зни­зує пле­чи­ма i ви­хо­дить. Пi­ду справ­дi до Си­до­ро­вич­ки, я ба­чив у неї п'яльця, во­на вже ста­ра, не ба­чить, то вiд­дасть для Ма­ри­сi, для своєї хре­ще­ни­цi, i по­ка­же, як на них ви­ши­вать… Ох, по­ки-то все пос­та­виш на дво­рянську но­гу, то й чуб то­бi сверд­лом ста­не! (Пi­шов.)

ЯВА III

Марися, а по­тiм Ми­ко­ла.

Марися (одна). Та­ке щось чуд­не у нас ро­биться, що хоч з ха­ти тi­кай!.. Чую я, що батько все про дво­рянст­во ба­ла­ка­ють, а нi­як не роз­бе­ру, чо­го-то дво­рян­цi стид­но ро­бить. Див­но… Пер­ше батько ка­за­ли, що вся­кий чо­ло­вiк на свi­тi жи­ве за­тим, щоб ро­бить, i що тiлько той має пра­во їсти, хто їжу за­роб­ляє; те­пер же все на­ви­во­рiт. Ко­ли б Ми­ко­лу по­ба­чить… Вчо­ра був йо­го батько у нас, чи го­во­рив же вiн про на­ше ве­сiл­ля? Ми­ко­ла, пев­но, знає, хоч би прий­шов зас­по­коїв ме­не, а то чо­гось не­ве­се­ло на ду­шi, на­че що не­доб­ре сер­це вi­щує!.. Хо­тi­ла вчо­ра уве­че­рi вий­ти до Ми­ко­ли, ли­хий при­нiс письмо­во­ди­те­ля, з ним по­ра­лись до пiв­но­чi… по­ки на­го­ду­ва­ли… Сьогод­ня вве­че­рi по­ба­чусь…

Микола (пiд вiк­ном). Ма­ри­сю, мож­на зай­ти?

Марися. Ми­ко­ла! За­ходь, за­ходь - я од­на: нi батька, нi ма­те­рi не­ма.

Входе Ми­ко­ла.

Микола. Ма­ри­сю, моя ри­бонько, що ж ми бу­де­мо ро­бить?.. Твiй батько не хо­че вiд­дать те­бе за ме­не!..

Марися. Чом?!

Микола. А що я не дво­ря­нин! I те­пер мiй батько роз­сер­ди­лись, хо­чуть, щоб я сва­тав доч­ку Кото­ви­ча.

Марися. Що ж ти зро­биш?

Микола. Не знаю!.. Пос­ва­тать, за­мiсть те­бе, доч­ку Ко­тови­ча, роз­бить свої на­дiї, а з ни­ми й сер­це - все од­но що жи­вим ляг­ти у до­мо­ви­ну!.. Знов же, не пос­лу­хать батька, то прий­деться з ним пос­ва­риться! А тим ча­сом ти, по­кiр­на во­лi сво­го батька, пi­деш за дру­го­го, то­дi уд­воє тяж­ча моя му­ка бу­де: я по­те­ряю i батько­ву лас­ку, i те­бе!.. О, чом я не дво­ря­нин?!

Марися. Ти ме­не лю­биш?

Микола. Ум­ру без те­бе!

Марися. I я люб­лю те­бе так са­мо i нi на ко­го не про­мi­няю. Слу­хай же ме­не. Ко­ри­ся батько­вi свой­ому, та тiлько сва­тать Юльку не спi­ши! Про­си йо­го, щоб пi­дож­дав, по­ки її ти сам не роз­пiз­наєш, - вiн те­бе лю­бить i зго­диться! А я чим ча­сом роз­див­люсь, прис­лу­ха­юсь i роз­мiр­кую, що ро­бить.

Микола (ки­дається до неї). Ма­ри­сю! Ти мiй ро­зум, моє сер­це, мої очi! Дай по­цi­лую те­бе за по­ра­ду!

Марися. Те­пер нам не до то­го! Iди до­до­му кра­ще, щоб нас тут не зус­пi­ли, - то­дi й за­мi­ри на­шi роз­ле­тяться…

Микола. Iду, iду, Ма­ри­ноч­ко моя! А вве­че­рi ж ми зiй­де­мось зно­ву?

Марися. Жди ме­не пiд яб­лунею у сад­ку.

Микола. О, ко­ли б мер­щiй зай­шло сьогод­ня сон­це!

(Пi­шов).

ЯВА IV

Марися, по­тiм Па­лаж­ка.

Марися (одна). Так от яке зус­пi­ло ме­не го­ре! Дво­ря­ни­на батько­вi в зя­тi схо­тi­лось. О бо­же мiй! Та де ж на всiм ши­ро­кiм свi­тi знай­деться дво­ря­нин, щоб так ме­не лю­бив, як лю­бить мiй Ми­ко­ла? I я? Ко­го так щи­ро по­люб­лю, щоб про­мi­нять йо­го, за­буть? О, нi­ко­го, нi­ко­го! Кра­ще смерть, нiж за­мiж за дру­го­го!..

Входе Па­лаж­ка.

Мати! Во­ни, пев­не, не зна­ють нi­чо­го… Ма­мо!

Палажка. Чо­го, ди­ти­но моя?

Марися. Що в нас ро­биться? Чом батько вiд Ми­ко­ли ста­рос­тiв не прий­ня­ли? Я ж вам дав­но ка­за­ла, що люб­лю йо­го, що вiн бу­де ме­не сва­тать, i ви са­мi то­му ра­дi­ли…

Палажка. Ох, ди­ти­но моя! Не прис­та­ло то­бi те­пер iти за Ми­ко­лу. Батько ка­же, що ми в дво­ря­не вий­шли - па­на­ми ста­ли, а Ми­ко­ла не дво­ря­нин i че­рез те не­рiв­ня то­бi.

Марися. Не­рiв­ня?.. Бо­же мiй! А хто ж нам рiв­ня? Хi­ба хо­че­те, щоб я дiв­кою по­си­вi­ла?

Палажка. Не жу­рись, доч­ко, не по­си­вiєш - же­них є… гар­ний… i чин має.

Марися. Є?! Хто?

Палажка. Отой су­дей­ський, що приїздив до нас з Стьопою на мас­ля­нiй… Ти йо­му упо­до­ба­лась… Пам'ятаєш? Що грав на ги­та­рi i спi­вав… Чин ве­ли­кий на ньому… рос­ти­ра­тор, ли­бонь…

Марися. Ма­мо, го­луб­ко моя! Я вже дав­но люб­лю Ми­ко­лу, а то­го су­дей­сько­го тiлько раз ба­чи­ла, не знаю йо­го - i знать не хо­чу.

Палажка. Ох, не зав­да­вай же i ме­нi жа­лю! У ме­не у са­мої сер­це бо­лить за Ми­ко­лою, я са­ма йо­го люб­лю… та що ж нам ро­бить, що нам ро­бить, ко­ли те­пер не при­хо­диться те­бе за прос­то­го вiд­дать, бо ми в дво­ря­не вий­шли.

Марися. Ма­мо! Жи­ли ж ми пер­ше без дво­рянст­ва, i всi бу­ли щас­ли­вi!.. На­що ж дво­рянст­во нам зда­ло­ся, ко­ли во­но го­ре при­но­се? Ко­ли че­рез нього ви хо­че­те ме­не не­щас­ною зро­бить, за­на­пас­тить мiй вiк мо­ло­дий!.. Ма­мо! Я ж ва­ша кров, - не гу­бiть ме­не, вiд­дай­те за­мiж за Ми­ко­лу. Я не хо­чу буть дво­рян­кою! Кра­ще жить на свi­тi щас­ли­вим му­жи­ком, нiж не­щас­ним па­ном, - це вся­ке знає!..

Палажка. Прав­да твоя! Ох, прав­да, моя доб­ра ти, моя ро­зум­на ди­ти­но!.. Ти по­ба­ла­ка­ла зо мною - i в ме­не на­че по­лу­да з очей упа­ла. Са­ма ба­чу, що дво­рянст­во нам бi­ду ро­бе. А поч­ну батько­вi ка­зать, щоб не ви­ду­му­вав нi­чо­го, щоб жив по-ста­ро­ви­нi, - то зак­ри­чить, за­то­па но­га­ми, поч­не чи­тать ме­нi якiсь бу­ма­ги про дво­рянст­во, за­тур­кає ме­не, ча­гир­кає, зiб'є з пан­те­ли­ку, i я ду­маю: мо­же, ми й справ­дi вже дво­ря­не, - i по­чи­наю по-панськи прив­чаться, i са­мiй то­дi хо­четься те­бе за бла­го­род­но­го вiд­дать за­мiж!.. Те­пер не знаю, шд й ка­за­тi, що i ро­бить, ви­му­чи­лась зов­сiм i оду­рi­ла. От вже дру­гий день ход­жу до Си­до­ро­вич­ки, вчу­ся дво­рянським зви­ча­ям, щоб прий­нять же­ни­ха, бо вiн сьогод­ня i приїде.

Марися. Сьогод­ня?! Ма­мо! Уго­во­рiть же тат­ка, щоб не гу­би­ли ме­не!

Палажка. Ох, не мо­жу, доч­ко, не мо­жу, тiлько пос­ва­ри­мось, ди­ти­но моя, а тов­ку не бу­де! Ще й поб'ємось на ста­рiсть, бо вже два ра­зи ма­ло-ма­ло не би­лись…

За ко­ном го­лос Мар­ти­на: "Сю­ди, сю­ди, по­ма­лу тiлько!"

Батько iде!.. Хо­дiм звiд­цi­ля. (Пiш­ла.)

Марися. Що ме­нi ро­бить?.. Ще батько­вi упа­ду в но­ги…

(Пiш­ла.)

ЯВА V

Мартин, а за ним хло­пець вно­сить п'яльця; по­тiм Ма­ри­ся.

Мартин. Отут, хлоп­че, пос­тав та й iди со­бi.

Хлопець ста­вить п'яльця на мiс­то i ви­хо­дить.

П'яльця! I не­хит­ра шту­ка, а за­раз кра­су гос­по­дi при­да­ли. Якось аж ве­се­лi­ше гор­ни­ця ди­виться. Не­хай Ма­ри­ся вчиться. Си­до­ро­вич­ка обi­ща­ла по­ка­зать, спа­си­бi їй. От i бла­го­род­на ку­ма в при­го­дi ста­ла! Ку­мiв зав­ше тре­ба ви­би­рать знач­них i бла­го­род­них! А як, бог дасть, Ма­ри­ся вий­де за­мiж, то пер­во­го ону­ка он як ох­рес­тю: ку­мом вiзьму, пол­ков­ни­ка Ляс­ковсько­го, а за ку­му - ге­не­ральшу Яловську.

Перейти на страницу:

Карпенко-Карий Иван Карпович читать все книги автора по порядку

Карпенко-Карий Иван Карпович - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mybrary.info.


Мартин боруля отзывы

Отзывы читателей о книге Мартин боруля, автор: Карпенко-Карий Иван Карпович. Читайте комментарии и мнения людей о произведении.


Уважаемые читатели и просто посетители нашей библиотеки! Просим Вас придерживаться определенных правил при комментировании литературных произведений.

  • 1. Просьба отказаться от дискриминационных высказываний. Мы защищаем право наших читателей свободно выражать свою точку зрения. Вместе с тем мы не терпим агрессии. На сайте запрещено оставлять комментарий, который содержит унизительные высказывания или призывы к насилию по отношению к отдельным лицам или группам людей на основании их расы, этнического происхождения, вероисповедания, недееспособности, пола, возраста, статуса ветерана, касты или сексуальной ориентации.
  • 2. Просьба отказаться от оскорблений, угроз и запугиваний.
  • 3. Просьба отказаться от нецензурной лексики.
  • 4. Просьба вести себя максимально корректно как по отношению к авторам, так и по отношению к другим читателям и их комментариям.

Надеемся на Ваше понимание и благоразумие. С уважением, администратор mybrary.info.


Прокомментировать
Подтвердите что вы не робот:*