Mybrary.info
mybrary.info » Книги » Детские » Детская проза » Щедрий вечір - Стельмах Михайло Афанасьевич (читать книги онлайн полностью txt) 📗

Щедрий вечір - Стельмах Михайло Афанасьевич (читать книги онлайн полностью txt) 📗

Тут можно читать бесплатно Щедрий вечір - Стельмах Михайло Афанасьевич (читать книги онлайн полностью txt) 📗. Жанр: Детская проза. Так же Вы можете читать полную версию (весь текст) онлайн без регистрации и SMS на сайте mybrary.info (MYBRARY) или прочесть краткое содержание, предисловие (аннотацию), описание и ознакомиться с отзывами (комментариями) о произведении.
Перейти на страницу:

? Як трохи менше будете дбати про багатство, а більше про здоров'я, то дочекаєтесь.

? Тоді зробимо так, ? знову показав дядечко рукою на грушу. ? Я буду з неї збирати грушки доти, поки не вродить посаджена вами.

? Ох і зажера ви! Такого лічикрупа ще світ не бачив! ? гнівно вирвалось у батька, і він так відкинув стан, що мати одразу загородила собою дядька Володимира. ? Ви, певне, і сонце взяли б в оренду!

? Спасибі, спасибі, що спаскудили в своїй клуні, ? нагадючився дядечко, і нагадючились його товсті коропині губи. ? Пошанування ваше довіку запам'ятаю і колись обізвуся на нього. На різних норовистих теж вуздечка знаходиться.

? Ідіть, чоловіче, додому, ? простогнала мати. ? Зачемеричили голову ? то йдіть.

? Не женіть мене ? сам піду, не пересиджу вашого ослона. То як з грушею?

? Потім, потім поговорите, ? вже благає гостя піти, бо добре знає, чого так посвітлішали батькові очі.

Дядько Володимир тільки тепер пильно поглянув на тата, стривожено хекнув, про всякий випадок стиснув кулаки і, як недобрий дух, щез із клуні. А мати кинулась до батька, охопила його набухлі гнівом руки.

? Заспокойся, заспокойся, Панасе. Не треба, чоловіче, ? приклала голову до його грудей і схлипнула.

Тепер уже батькові довелося втихомирювати матір і пальцями витирати її другі сльози за цей тяжкий день.

? Шкода, що, не збив трохи піни з цього ненаситця, ? сказав, коли мама притихла на його грудях. ? Стільки добра мати ? і позавидувати на єдину бідняцьку грушу!

? Я думала ? він прийшов щось позичити нам на нове господарювання.

? В такого позичиш: йому й душа дешевша гроша. І для чого він живе на світі? Невже тільки для того, щоб жерти і гноїти гроші в землі?

? Гноїти? Невже Володимир такий грошовитий?

? Ще й питаєш! ? упевнено відповів тато. ? Він уночі свою грошву мірками міряє і всю у землю впаковує.

?Теж мірками закопує? ? посміхнулася мати, а я засміявся, бо враз уявив, як дядечко вночі потай марудиться зі своїми скарбами.

? Ти чого вибілюєш зуби? ? здивувався батько.

? Бо є що вибілювати, ? ще більше розбирає мене сміх, а з очей аж витрушується дядькове срібло-золото.

? Регоче, аж ніс витанцьовує. І чого?

? Бо ви таке несусвітне скажете про гроші.

? Чого ж несусвітне, коли так люди говорять, ? примирливо кинув тато.

І справді, у нас люди чиїсь гроші міряли, наче картоплю: і возами, і мішками, і мірками, і казанами, і горщиками. А про свої здебільшого казали так: дав бог копієчку, а чорт дірочку, та й попала божа копієчка в чортову дірочку.

Це ще добре, коли проривалась одна дірочка. Та, на жаль, тепер у людей було стільки надірявлено, що й мудрий не знав, як оберегти свої статки від нестатків...

Обсіли вони й нас, і так обсіли, що тато кидався на всі боки, немов риба в сітці. А оце був поїхав на заробітки в Одесу, і там йому посміхнулася доля: добрі люди прираяли переселитись в оті Херсонські степи, де цілина ще й досі виглядає орача. Батько поповерстав степові дороги, нажурився по селах, од яких тільки-тільки одійшов голод, і люди знайшли йому земельку, що вдовувала без сівача.

Додому тато приїхав не то з радістю, не то з журбою і привіз нам єдиний подарунок ? пучок сивої тирси. Глянула мати на неї, зітхнула і зажурилась:

? Це ж я там, у степах, одразу посивію, як оця тирса.

? Я тебе й сиву не покину, ? втішив тато.

? Нащо нам ця Херсонщина?

? Як нащо? Земля там тлуста, наче масло. А пшениця в добру годину стоїть, мов Дунай, а соняшники самі струшують росу навпіл з олією.

? Мені й наші соняшники гарні, ? не позаздрила мати на далекі багаті землі: вона боялася втратити свої бідняцькі латки і своє найбільше багатство ? оту між дорогами десятину, що ногами впиралася у широкий липовий шлях, а головою мало не торкалася вітряка.

? Як дадуть за неї сто карбованців золотом, продамо ? і в дорогу, ? сказав батько вчора і так вразив маму, що вона аж прихворіла.

Тато також розтривожився, пішов кудись, а мати, посидівши на току, з сумом сказала мені:

? Маємо тепер, сину, аж три журби, як отой соловей, що звив низенько гніздо. Перша ? нема людської хати, друга ? земелька стоїть перед торгом, а третя ? лежить невідома дорога, мов горе. Ти також проси батька, щоб нікуди ми не їхали за тридев'ять земель. Хіба давно на цій Херсонщині голод косив людей, наче траву? У нас як і не дородить поле, то ліс хоч трохи пособить ? гриба, чи жолудя, чи кислицю дасть... У нас весною навіть цвинтарі цвітуть. А там і деревця не побачиш ? хіба що колись у сон забреде.

Мені теж стало лячно: як же можна обійтись без дерев, без лісу, без підсніжника, без черешень, без криничок, без грибів, суниць? От і зараз уся наша хатина пахне суницями, в одне вікно заглядає стара груша, а в друге ? яблуня, що завжди нагадує мені бабусю. Хіба це не розкіш? Ні, далекий незвіданий степ не радував душу малого лісовика...

? Вмивайся, вмивайся, дитино, ? квапить мене мати, ріже окраєць жорнового хліба й наливає з співучого глечика сизе, ще з вечірніми тінями молоко, що теж дихає суницями.

Я навіть спросоння помічаю, як журба не відходить од матері. В її тепер прибляклих, мов перестиглі волошки, очах аж куриться туга.

? Чого ви, мамо?

? Що тобі, Михайлику? ? стрепенулась вона і туманом очей своїх поглянула на мене.

? Чогось ви такі сьогодні зранку виморені. Чи, може, прихворіли?

? Нічого, нічого, це я так собі. ? і враз така печаль налягає на неї, що нажурені повіки починають тремтіти, як у зобидженої дитини.

? Не треба, мамочко, ? припадаю до неї.

? Еге ж, не треба, ? згоджується вона, а кілька краплинок падають на мою чуприну, і мати обороняє її від сльози зазіленою рукою. ? Ой, бити б мене, та нікому: плачу, мов свічечка. Їдь, Михайлику, їдь і надивляйся на ліси, бо хто знає, чи більше побачиш...

? Ви не журіться, мамо: якось воно буде, ? хочу заспокоїти її, але не знаю як.

? Та якось буде. Тільки ой як не хочеться покидати свої статки! Ну, як я покину тебе? ? з болем і гіркою усмішкою питається у яблуні, на якій гніздяться кривобокенькі, з білим пушком плоди.

Яблуня похитує гіллям, приколисує своїх діток і мовчить.

? А може, мамо, разом упремося на своєму і якось переважимо тата?

? Ох, як важко переважувати його. Цілу ніч сьогодні сварились і сумували. Йому теж нелегко: так нахмарилось на душі, аж гримить... Може, в степах вільготніше людям, та душа лежить до свого, до своїх лужків-бережків. А там, у степах, не те що лісу, навіть лугу, левади не знайдеш. Там не почуєш ні соловейка, ні зозулі, ні одуда, ні деркача.

? Ой! А яка ж там птиця проживає?

? Дуже велика ? дрофа, проти неї гусак такий дрібний, як качур проти гусака. Але дрофа не співає. А що ж то за птиця, коли є пір'я, а нема голосу? Це ж у нас як заспіває соловей, то й зорі поближчають.

? А тато де?

? Ще й не розвиднілось, як пішов у ліси.

? Чого?

? Чи то прощатися з ними, чи, дай бог, роботу шукати. Нагримав на мої сльози та й пішов.

В нерадісних думках я виходжу на посмутнілий без хати і катраги двір, де під зубами Обмінної, мов невидимий вогник, потріскує цупкий подорожник. Побачивши мене, коняка труснула гривою, підвела голову і грайливо заіржала, бо що їй із того впертого подорожника, ? в очах їй теж стоять накупані туманом і пташиним співом ліси. Я відчиняю ворота, вискакую на Обмінну й виїжджаю на темну від роси дорогу.

Сьогодні і сонце за хмарами тліло мені, і думки потемніли мої, а між плечима все ворушився холодок Навіть свою блакитну діброву я стрічаю смутком, хоча у ній так само, як і перше, кують зозулі і так само пахнуть суниці.

Перед галявиною плакуча береза сипнула сльозами, як мати, за нею схлипнуло невидиме джерельце і скинуло з себе клубочок туману.

І чогось такий жаль охопив мене за цими лісами, за таємничими просіками в них, за розгубленими по урочищах пасіками, за отими галявинами, де так гарно цвіте перестріч і золотарник, і за отими красноголовцями, які будуть тебе виглядати з жнива, що я зовсім розтривожився, а далі повернув здивовану Обмінну на дорогу, яка вела до якимівської загорожі. Може, там днює Люба, то хоч розповім їй про свою журбу та й зарання попрощаюсь із школяркою, яка, що не принесе до школи, усім до крихітки поділиться, ? от уже вдачу компанійську має, неначе хлопець.

Перейти на страницу:

Стельмах Михайло Афанасьевич читать все книги автора по порядку

Стельмах Михайло Афанасьевич - все книги автора в одном месте читать по порядку полные версии на сайте онлайн библиотеки mybrary.info.


Щедрий вечір отзывы

Отзывы читателей о книге Щедрий вечір, автор: Стельмах Михайло Афанасьевич. Читайте комментарии и мнения людей о произведении.


Уважаемые читатели и просто посетители нашей библиотеки! Просим Вас придерживаться определенных правил при комментировании литературных произведений.

  • 1. Просьба отказаться от дискриминационных высказываний. Мы защищаем право наших читателей свободно выражать свою точку зрения. Вместе с тем мы не терпим агрессии. На сайте запрещено оставлять комментарий, который содержит унизительные высказывания или призывы к насилию по отношению к отдельным лицам или группам людей на основании их расы, этнического происхождения, вероисповедания, недееспособности, пола, возраста, статуса ветерана, касты или сексуальной ориентации.
  • 2. Просьба отказаться от оскорблений, угроз и запугиваний.
  • 3. Просьба отказаться от нецензурной лексики.
  • 4. Просьба вести себя максимально корректно как по отношению к авторам, так и по отношению к другим читателям и их комментариям.

Надеемся на Ваше понимание и благоразумие. С уважением, администратор mybrary.info.


Прокомментировать
Подтвердите что вы не робот:*